„Nevím, zda nutnost používat přenosné značky při měření rychlosti nebude mít spíše kontraproduktivní účinek,“ říká ředitel Městské policie v Bohumíně Karel Vach.

Reagoval tak na požadavek vyplývající z novely, kdy se strážníci budou při měření muset vždy nejprve prozradit přenosným značením upozorňujícím na to, že v dané lokalitě se právě měří rychlost. „Značení může mít naopak negativní dopad, protože řidiči logicky v dané oblasti sice sníží rychlost, ale po jejím projetí ji naopak rapidně zvýší, protože si budou myslet, že jim další měření už nehrozí,“ dodává Vach.

V Karviné už určitá spolupráce při měření rychlosti mezi strážníky a policisty funguje. Proto by se v tomto směru nic nezměnilo, ovšem nutnost prokazovat se přenosným značením ani zde nevyvolává příliš nadšení. „Za prvé budeme muset značky objednat, protože je v současnosti nemáme, a také příliš nepovažuji za šťastné a efektivní, že na sebe budeme muset řidiče nejprve upozornit,“ uvedl ředitel Městské policie v Karviné Petr Bičej.

Značky si navíc strážníci budou zřejmě muset vždy po provedení měření odnášet. „Jelikož se jedná o přenosné značení, budeme ho zřejmě po každém měření z místa odnášet. Možná bychom mohli zkusit nechat tam značku i v nepřítomnosti měřících strážníků, ale mám obavu, jak dlouho by tam vydržela stát,“ dodal Petr Bičej.

Podobný názor na tuto podmínku mají také strážníci v Českém Těšíně. Přesto v celkovém vyznění si novelu pochvalují. „Neberu to jako další přítěž pro strážníky. Budeme díky tomu moci mít na více místech radary, což především v místech, kde se hodně vyskytují děti, jako například ve Svibicích, bude jen dobře,“ řekl ředitel Městské policie v Českém Těšíně Petr Chroboczek.