Dům pro matky s dětmi vznikl v Havířově v roce 1993 a byl původně koncipován jako pečovatelský dům pro maminky s dětmi a osamocené děti. „Máme v objektu velkou centrální kuchyni, která patnáct let vařila pro všechna zařízení Armády spásy v Havířově i pro seniory z okolí těchto objektů. Nicméně jsme usoudili, že je velice důležité, aby matky byly co nejvíce soběstačné, a k tomu patří například i vlastní příprava jídla,“ řekla vedoucí Blanka Wlosoková.

První měsíce probíhá jakási adaptace na nové prostředí a překonání nejtěžší doby. „Ženy jsou na tom velice špatně po psychické stránce. Až překonají tu nejtěžší dobu, pomáháme matkám nejen ve formě rad a zprostředkování, ale posíláme je samotné pro získání informací na různá místa, říkáme věty: Zavolejte si tam a zkuste si to vyřídit,“ řekla vedoucí Blanka Wlosoková.

Dvě nové kuchyňky už vznikly v říjnu přímo na pokojích, kde to velikost místnosti umožňovala. Další dvě právě vznikají v samostatných místnostech, budou každá na jednom patře a budou sloužit každá pro šest matek. „Věříme, že se stihnou všechny práce do konce týdne dodělat. Naposledy si ještě uděláme štědrovečerní večeři společně a poté už bude příprava jídla na samotných matkách. Samozřejmě, že především mladým ženám budeme nápomocny,“ dodala Wlosoková.

Organizace má velké plány, jak využije centrální kuchyň. Místo ní si dala za cíl vybudovat jeden bezbariérový pokoj a místnost pro sociální pracovníky. Přestavba suterénu by měla být realizována v příštím roce.

Dům pro matky s dětmi na Dvořákově ulici má kapacitu 18 žen a až třicet dětí, které zde naleznou zázemí po dobu jednoho roku. „Všechna místa máme nyní obsazená a v pořadníku je dalších asi dvacet uchazeček z celé republiky, které by potřebovaly naši pomoc. Vždy, když se uvolní nějaký pokoj, je velice těžké vyhodnotit nejtíživější situaci dané rodiny. Všechny osudy jsou moc smutné,“ doplnila vedoucí Blanka Wlosoková.