Projekt je rozdělen na tři etapy. Město chce jednak zlepšit kvalitu veřejných prostranství a způsob jejich využití, modernizovat a zvýšit standard bydlení prostřednictvím zvýšení kvality bytového fondu. „Rádi bychom zahájili integraci romské menšiny do života Poruby a celého města, především prostřednictvím práce s romskými dětmi, mládeží i jejich rodiči a současně chceme zvýšit kvalitu života v Porubě prostřednictvím snižování energetické náročnosti budov školských zařízení,“ přiblížil orlovský starosta Jiří Michalík.

První etapu úpravy veřejného prostranství, ale i například bezpečnost místních, bude mít na starosti město. „Chtěli bychom opravit chodníky, vybudovat bezbariérové vstupy do budov, ale i postavit semafor na přechodu u Penny Marketu či rozšířit v této lokalitě kamerový systém,“ uvedl starosta.

Tyto úpravy by měly stát téměř 70 milionů korun a EU by je mělo z 85 procent zaplatit. Druhá etapa se týká domů, které jsou až na jeden jediný ve vlastnictví RPG Real Estate. „Jsme připraveni tento náš bytový fond opravit za přispění dotace EU,“ přislíbil ředitel pro vnější vztahy skupiny Real Estate Petr Handl.

Tyto domy jsou momentálně v katastrofálním stavu. „Naše domy vlastně suplují v Porubě neexistující síť sociálního bydlení a s ohledem na velmi nízké nájemné nejsme schopni pouze z příjmů plynoucích z nájemného zajistit významnější regeneraci těchto domů,“ tvrdí Handl.

Třetí část proměny Orlové-Poruby se týká výhradně romských obyvatel. „Chceme vybudovat nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, podpoříme jejich vzdělání, rozjedeme síť sociálních a terénních pracovníků. Celý tento projekt určitě nezmění samotné obyvatele Poruby a nevyřeší všechny problémy. Je to běh na delší trať, ale každopádně je to první krůček správným směrem,“ myslí si místostarosta města Radislav Mojžíšek.

Na celou přípravu rozsáhlého projektu se přijel podívat i první náměstek pro místní rozvoj Milan Půček, který konstatoval, že současná situace v Orlové-Porubě vyžaduje co nejrychlejší řešení.