„Nechali jsme si zpracovat znalecký posudek na stav starých dřevin v zámeckém parku a zjištění je smutné: ze 46 zkoumaných stromů se musí 43 pokácet, protože jsou už přestárlé, často velmi nemocné a mohou být nebezpečné pro kolemjdoucí,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Ještě letos bude pokáceno 10 stromů, další v příštím roce. „Stromy jsou staré a zasažené především houbovitými nemocemi: dřevomorem kořenovým, který je nebezpečný pro stabilitu stromů, kmeny jsou náchylné k vylomení, hnijí od kořenů. Trápí je také ohnivec obecný - ten likviduje především vrby, sírovec narušuje pevnost kmenů i větví, rez tajemná odumření korun nebo větví, hlavně borovic,“ vysvětlila Swiderová. Kácení a nová výsadba v této etapě má skončit v příštím roce.

Podle Swiderové se na vzniku nemocí podílejí i vandalské zásahy lidí nebo silný destrukční vítr. „Mechanická poškození jsme dříve ošetřovali nátěry nebo nepropustnými kryty, ale přesto se rozvoji plísní nedařilo zabránit,“ uvedla mluvčí města s dodatkem, že za vykácené dřeviny budou vysazeny stromy nové: javor, lípa, dub, jasan, habr, borovice, ale i nějaké vzácnější stromy.

Spolu s pracemi na ozdravení parku se v příštím roce počítá také s opravami chodníků, veřejného osvětlení. Například nad jezírkem bude mj. vyhlídková lávka, která naváže na dnešní dětský koutek,“ dodala Swiderová.