Denní limit pro polétavý prach je 50 mikrogramů na metr krychlový, na Karvinsku a Ostravsku jsou aktuálně hodnoty překračovány ve stovkách procent, navíc nejvíce v celé České republice.

Zlepšení ovzduší očekávají meteorologové až během víkendu, kdy by se mělo ochladit a v nižších polohách může začít sněžit, rozpylové podmínky by měly být dobré.

Prach v ovzduší škodí senirům a dětem. „Děti dýchají totiž na jednotku hmotnosti více než dospělí a mají menší dýchací cesty a plíce,“ vysvětlila ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Helena Šebáková.

Děti navíc nemají dostatečně vyvinutý obranný mechanismus a jsou častěji venku, kde při hraní či cvičení mají zvýšenou ventilaci. Vědí o této situaci školská zařízení? „Nikdo nás o vysokých hodnotách prachu v ovzduší neinformoval, tak jak se to dělo v minulosti. Ale venku to sami cítíme a na internetu jsme schopni sami zjistit aktuální situaci,“ řekla ředitelka soukromé mateřské školy Bambino v Bohumíně-Záblatí Iva Birgusová.

Učitelky proto s dětmi nevycházejí ven ani nevětrají. „Tady v Záblatí je situace o to horší, že lidé proto, aby ušetřili a měli doma teplo, topí čím se dá. Je to fakt hrůza, ale my s tím bohužel nic neuděláme,“ uvedla Birgusová.

Hodně dětí také ve školce onemocnělo. „Ve školce je hodně dětí nemocných, měli jsme tady i záněty hrtanu. Děti hodně kašlou, je to opravdu nepříjemná situace,“ dodává Iva Birgusová.

Vedení města upozorňuje Bohumíňany na stav ovzduší na svých webových stránkách. Hlavní příčinou znečištění v Bohumíně jsou prachové emise z hutních podniků v Ostravě a v okolí, kterými je Bohumín při převládajícím jihozápadním proudění větrů zasažen. „Tito velcí znečišťovatelé se podílejí na znečištění v Bohumíně zhruba 60 až 70 procenty,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí a služeb Pavel Klimovič.

Podle něj samo město nemá moc možností, jak ovlivnit kvalitu ovzduší, rozhoduje o nich totiž celostátní legislativa. „Město se nachází v silně průmyslové oblasti. Zkoušeli jsme alespoň zakázat topení v domech nekvalitními palivy pomocí městské vyhlášky, ale nepřineslo to bohužel žádný efekt,“ dodal Klimovič.

Podle hygieniků došlo na Karvinsku v posledním týdnu také ke zvýšení nemocnosti akutních respiračních onemocnění. Malé děti, senioři a lidé trpící cévními a respiračními chorobami by měli raději zůstat doma. Lidé by se měli vyhýbat namáhavé práci a sportování venku. „Do svého jídelníčku by každý měl zařadit větší přísun vitamínů, především vitamínu C,“ radí hygienička Šebáková.

V obytných prostorách by lidé neměli pracovat s rozpouštědly a barvami a mělo by se také, pokud je to možné, omezit vaření na plynových spotřebičích.