Takový frmol tady dlouho nepamatují. Na jedné straně nyní již stovky nervózních žadatelů, kteří zde musejí vystát několikahodinové fronty, na druhé straně spílající úředníci, kteří kroutí hlavou nad tím, že lidé opět nechali vše na poslední chvíli. „Je to tady blázinec,“ shrnul dění v budově žadatel o odhlášení z registru Paľo Solgovič. Přitakávají mu i ostatní.

Někteří se necítí vinni za to, v jaké situaci se nyní ocitli. „Nemohla jsem přijít dříve, protože jsem o této povinnosti nevěděla. Když jsem se to dozvěděla, byl už zde podobný blázinec,“ říká další žena ve frontě.

Jiní jsou více sebekritičtí. „Mohl jsem tu být už dávno. Potřebuji odhlásit auto a nechal jsem to na poslední chvíli. Tak se tady dneska vytrestám,“ prohlásil Jiří P. z Karviné. Právě jemu dává mluvčí magistrátu za pravdu. „Je nutné říci, že lidé opět vše nechali na poslední chvíli. To, že to údajně nevěděli, je opravdu spíše výmluva. O povinnosti platit povinné ručení pod sankcí se ví dlouho,“ řekla Swiderová.

A situace je každým úředním dnem horší. „V pondělí a ve středy, kdy jsou úřední dny, odbavujeme již ke dvěma stovkám lidí. Ráno, před otevřením, nám u dopravky stojí až stovka žadatelů,“ uvedla mluvčí.

Vyčleněny jsou jim čtyři přepážky, ovšem v posledních dnech mohou počítat spíše se třemi. „Aktuálně nám jednu přepážku zablokoval majitel autovrakoviště, který odhlašuje 90 aut. Koupil je od majitelů a neodhlásil z registru dříve. Muž auta nepřebíral k likvidaci, ale kupoval, takže by teď musel platit povinné ručení on,“ vysvětlila Swiderová.

Vzhledem k výjimečné situaci se magistrát rozhodl podniknout výjimečné kroky. Jedním z nich bude přidaný úřední den v pátek 19. prosince, kdy budou žádosti vyřizovány v době od 7 do 14.30 hodin. V pohotovosti budou úředníci i mezi svátky. „Budeme úřadovat i po Vánocích, ačkoliv v minulých letech bývalo zavřeno,“ dodala mluvčí města.

V Havířově je situace jiná

Odhlašování starých aut není pro Havířovany černou můrou jako v jiných částech republiky. Větší fronty jsou zde ojedinělé. „Přišli jsme odhlásit starou škodovku, která byla součástí dědictví, a nikdo s ní už dlouho nejezdil. Když jsme viděli zprávy v televizi, měli jsme trochu obavy, ale skutečnost je naštěstí jiná. Jsme tu něco málo přes deset minut a už jsme na řadě,“ řekl spokojený Petr Špok.

Ten navštívil havířovskou radnici v dopoledních hodinách, kdy je menší nápor. Trochu horší je to odpoledne, ale mnohahodinové fronty zde zaznamenány nebyly. „V úřední dny zde vyřídíme v průměru 270 odhlášení starých vozidel. Úředníci jsou zde k dispozici celý den. V době přestávky se totiž střídají, takže příchozí mají neustále několik okének k dispozici. Každopádně můžeme říct, že žádné velké fronty jsme na našem magistrátu opravdu neměli,“ přiblížila současnou situaci mluvčí havířovské radnice Jana Pondělíčková.

Zájemci taky hojně využili možnost objednání a přicházeli na úřad v danou hodinu mimo úřední hodiny. „Lidé se mohli objednat telefonicky i elektronicky prostřednictvím emailu. O tyto služby byl obrovský zájem a kapacitu jsme plně využili,“ dodala mluvčí. Nárůst odhlašování starých aut je dán novým zákonem, který od příštího roku počítá s ekologickou daní za jejich registraci a povinným pojištěním i těch vozidel, která nejezdí.

Petr Wojnar, Libor Pristáš