Jak už Deník před časem informoval, postihne zdražení nájmu nejcitelněji obyvatele Karviné a Bohumína. Vedení zdejší radnice zároveň slibuje: „Žádné další ceny, které ovlivňuje město, v lednu neporostou. Na stejné úrovni zůstane cena jízdného v MHD, daň z nemovitosti, taxa za odpady i cena za čtyřnohé miláčky,“ ubezpečila mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Karvinská radnice se chystá zvýšit regulované nájemné o 34 procent. V korunách si nájemník o výměře bytu 60 metrů čtverečních (3+1) připlatí asi o 500 Kč měsíčně více. V praxi to znamená zdražení o přibližně osm korun na metr čtvereční. Finance by měly být určeny na nutné opravy domů. „Předpokláme, že za letošní rok vybereme na nájemném v bytech 137 milionů korun, v roce 2009 by to bylo ze zvýšených nájmů u všech našich bytů 178 milionů - to ovšem pouze za předpokladu, že bychom neprodávali v příštím roce žádné byty,“ prohlásila Swiderová.

Radnice ovšem počítá s tím, že část z plánovaných 5500 bytů určených k prodeji příští rok prodá. I proto budou peníze z vybraných nájmů zřejmě menší.
„Ať tak či tak, s vybranou částkou město při plánovaných opravách nevystačí a bude muset sáhnout i po jiných zdrojích,“ dodala Swiderová.

Více peněz od Nového roku zaplatí i nájemníci 3900 městských bytů v Bohumíně, a to v průměru o pět až šest korun na metr čtvereční. Důvody pro masivní zdražení jsou podobné jako v Karviné.

Na nájemném vybere město v příštím roce zhruba o 13 milionů více. Nájemníci městských bytů k tomu v průměru přispějí měsíčně částkou o 350 korun vyšší, než tomu bylo v uplynulém roce. „Zvýšení nájemného bude znamenat rychlejší zlepšení stavu městských domů,“ řekl starosta Petr Vícha.
Zdražení se nevyhne ani Orlové a Českému Těšínu, zde se ovšem zvýšení nájemného netýká tak velké skupiny obyvatel.

„Plánujeme zdražení z 19,97 korun za metr čtvereční na 25,04 korun. Týká se to posledních 320 bytů, které jsou v našem majetku,“ uvedla mluvčí města Český Těšín Dorota Havlíková.