„Na stolech je připravena hrachová polévka, bramborový salát s řízkem a další občerstvení, které pomohli přichystat jak uživatelé služeb střediska, tak štědří sponzoři. Ve spolupráci s organizací ADRA bude zajištěna Vánoční nadílka formou praktických dárečků,“ uvedl vedoucí střediska František Kufa s tím, že během následujících svátečních dnů bude ve středisku k dispozici rovněž další občerstvení.

„Někteří občané projevili svou ochotu pomoci druhým a přinesou domácí koláče nebo upečou pro naše klienty vánoční krůtu,“ dodal Kufa.

Ale ani to není vše, co charitativní organizace ve spolupráci s městem na Štědrý den pro lidi bez domova přichystali. Bezdomovci dostanou letos na Štědrý den speciální potravinové balíčky. „Rádi bychom touto formou pomohli našim spoluobčanům, kteří se nacházejí v těžké životní situaci a obdarovali je,“ říká koordinátor projektu Adry Jaroslav Šebík. V balíčcích najdou potraviny a malé praktické dárky, například teplé ponožky.

Vloni a předloni radnice společně s humanitárními organizacemi rozdávala po dva dny před Štědrým dnem teplý guláš a drobné cukroví. Nakonec z tohoto projektu upustila pro malý zájem. „Poučili jsme se, že lidé bez domova k nám spíše nepřijdou, ale my musíme za nimi do terénu,“ vysvětlil místostarosta Milan Pecka, který bude spolu s dobrovolníky z ADRY předávat balíčky na nádraží, v azylovém domě a také na náměstí.

Noclehárna s denním centrem, kterou provozuje Slezská diakonie Český Těšín pro osoby bez přístřeší organizuje pro tyto lidi snad poprvé v historii města klasickou štědrovečerní večeři se všemi zvyklostmi. Bude pro ně připravena nejen teplá a čistá postel, sprchy, ale i vánoční atmosféra s nazdobeným stromečkem, cukrovím i koledami.