„Jako vždy před svátky,“ říká s trpkým úsměvem pracovnice záchytné stanice v Karviné.

Nemalá skupina opilců se vyhnula noclehu na záchytce jen proto, že vzhledem ke svému stavu putovala přímo do nemocnice. Byl mezi nimi i sotva zletilý místní mladík. „Jeden z těžce opilých, osmnáctiletý muž z Karvinska, musel být hospitalizován na jednotce intenzivní péče,“ potvrdil mluvčí Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Další následky alkoholových dýchánků na Karvinsku byly o uplynulém víkendu spíše drobnějšího rázu. „Nejčastějšími úrazy spojenými s konzumací alkoholu byly poranění hlavy a také horních či dolních končetin. Bývá to následek pádů na ulici nebo ze schodů. Ošetřovali jsme i řezná poranění při pádech do skleněných výplní a podobně,“ uvedl Humpl. Alkohol také v několika případech podpořil agresivitu, proto museli záchranáři řešit i následky „hospodských“ a jiných rvaček.

Záchranáři každoročně upozorňují na nebezpečí, které na lidi přehnaně holdující alkoholu číhá v chladném zimním počasí. „Neuvážená konzumace alkoholu v tomto období může mít vážné následky. Mluvíme nejen o zraněních či otravách, ale také podchlazení,“ přiblížil Humpl.

Za odstrašující případ posledních dnů lze uvést nález opilce na Bruntálsku. „Opilý, promočený a značně podchlazený pacient s poraněním hlavy a horní končetiny venku ležel patrně několik hodin. Muž s poruchou vědomí byl po ošetření transportován do nemocnice,“ dodal Humpl.

Že alkohol není nepřítelem jen dospělých, potvrzují i víkendové zkušenosti policistů z Bohumína. „Policisté tam kontrolovali mládež v restauracích. V noci na neděli tam během čtyř hodin zkontrolovali sedm restaurací. Ze 37 dechových zkoušek celkem šest dívek a mladíků do 18 let mělo výsledek pozitivní,“ uvedla mluvčí okresní policie Zlatuše Viačková.

Zvýšený výskyt opilců potvrzují i strážníci Městské policie v Karviné. „Je to tradiční jev, že před Vánocemi řešíme větší měrou případy, v nichž hraje roli alkohol. Lidi často nemají peníze na dárky a další věci, a tak řeší situaci alkoholem a následnými hádkami,“ řekl ředitel strážníků v Karviné Petr Bičej.