Alespoň takto hovoří o Vánočních svátcích na ostrovu v Karibském moři Jiří Danielis. Ten zde měl v rámci školní praxe možnost svátek klidu a pohody oslavit. „Při studiu na střední škole jsem dostal možnost získat v této zemi praxi jako číšník, neváhal jsem ji tedy využit,“ říká bývalý student Středních škol Dakol v Petrovicích u Karviné.

Sněhu, stromečků ani kaprů se v ostrovním státě pochopitelně nedočkal. „Na Štědrý den tam bylo kolem 35 stupňů ve stínu. O sněhu v této oblasti samozřejmě nemůže být ani řeč, jelikož teplota je zde celoročně velmi vysoká. Místní se alespoň snažili přestříkat některé části ulic na bílo, aby atmosféru Vánoc lidem trochu přiblížili,“ říká s úsměvem Danielis.

Přesto, pro našince významný svátek, v Martiniku spíše proběhl než cokoliv jiného. „Obyvatelé této země Vánoce spíše akceptují. Nevěnují jim takovou pozornost jako je tomu u nás. Prakticky nám nepřišlo, že jsou Vánoce. Stromečky, kapry, ani žádné jiné dodržování tradic jsem tady nezaznamenal,“ vzpomíná mladík.

Ten zde sbíral zkušenosti v místní restauraci jako číšník a pracoval i o Štědrém dnu a Silvestru. „Byl jsem v práci a den to byl jako každý jiný,“ vzpomíná na Štědrý den daleko od domova Danielis.

Ani oslava Nového roku zde podle něj nebyla tak bouřlivá, jako jsme tomu zvyklí u nás. „Silvestr probíhal v podobném duchu jako u nás, ovšem v trošku komornější atmosféře. Jak ale říkám, trávil jsem jej v práci, takže příliš dojmů nemám,“ říká bývalý student Dakolu.

Druhá část prosince, kterou lidi v Česku využívají spíše k relaxaci, je na Martiniku spojena s vrcholem turistické sezóny, kdy sem míří lidé z různých zemí. „Narazíte tu na mnoho národností. Nejpočetnější skupinou byli asi Britové, dále zde bylo hodně Francouzů a Italů,“ dodává Jirka Danielis.