Necelá třicítka bezdomovců se již od rána připravovala na sváteční večeři. Mnozí se také aktivně zapojili. Již tradičně se podávalo rybí filé s bramborovým salátem. Letos k tomu ještě přibyla hovězí polévka. Ke zpestření slavnostního jídelníčku patřilo cukroví, sladkosti, ovoce, káva a několik druhů nealkoholických nápojů. Scházelo vše, co souvisí s alkoholem. Ten je v Armádě spásy tabu. Před jídlem přednesl krátké vánoční rozjímání vedoucí azylového domu a všem popřál šťastné vánoční svátky a nový rok. „Byl bych rád, kdyby se každému z vás podařilo najít trvalý domov a splnili se vaše tužby a přání,“ řekl Ladislav Solana. Než se začalo jíst, všichni si společně zazpívali klasiku Vánoc, Tichá noc, svatá noc a každý obdržel dárkový balíček s drobnými praktickými věcmi a sladkostmi.

V neformálních diskusích se pak hovořilo o příčinách, které produkují bezdomovce. Významnou roli v tom hraje ztráta zaměstnání, alkohol, automaty a v neposlední řadě rozpad rodiny. Návrat do běžného života není zrovna jednoduchý především u lidí, kteří mají již za sebou padesátku. „ Ještě důchod nemám, nejsem zdráv a najít přiměřené zaměstnání je nad lidské síly. Tady je dobře, nic mi neschází, ale pobyt zde není trvalý,“ postěžoval se jeden starší pán, který zůstal bez přístřeší po neúspěšném manželství. Většina obyvatel azyláku strávila večer u televize při pohádkách. Několik jich šlo do Centrálního parku na půlnoční nebo na návštěvu svých příbuzných a známých.

Na Štědrý den se stolovalo i v dalších dvou havířovských zařízeních Armády spásy, v noclehárně na Šumbarku a v Domě pro matky s dětmi.