Osamělí lidé se dočkali i stisku ruky a osobního blahopřání, zájemci si mohli odnést také spacáky. „Po dlouhé době jsem něco dostal zadarmo. Spacák se mi hodí, někdy si přivydělávám jako řidič náklaďáků,“ říkal zhruba padesátiletý muž.

V Českém Těšíně je více než sto lidí bez střechy nad hlavou. Část z nich využívá služeb noclehárny v Azylovém domě, část odmítá opustit prostory zdejšího nádraží, kde se také bezdomovci dočkali vánoční nadílky.

Vloni a předloni radnice společně s humanitárními organizacemi rozdávala po dva dny před Štědrým dnem teplý guláš a drobné cukroví. Nakonec z tohoto projektu upustila pro malý zájem. „Poučili jsme se, že lidé bez domova k nám spíše nepřijdou, ale my musíme za nimi do terénu,“ vysvětlil místostarosta Milan Pecka.

Klasickou štědrovečerní večeři pro osoby bez přístřeší se všemi zvyklostmi připravilo Středisko Bethel Český Těšín, což je noclehárna s denním centrem. Pro třicítku lidí zaměstnanci azylového domu uvařili hrachovou polévku a bramborový salát s obalovaným kaprem nebo řízkem. Nakonec se u stolu sešlo pouze dvacet lidí, z toho čtyři ženy, zpívaly se i koledy, cukroví si napekli samotní klienti střediska.

Na Boží hod vánoční čekala na bezdomovce další hostina. „Sponzoři nám dali rybí saláty a jeden občan pečenou krůtu,“ dodal vedoucí střediska Rudolf Kufa.