„Ono se zdá, že máme Beskydy kousek za městem. Ale tam se dá zajet jen o víkendu, a navíc je na každém svahu pěkně narváno. Líbilo by se mi, kdyby byl svah tady ve městě. Dneska přece není problém použít sněžné dělo. Na hezkém svahu by se děti naučily základy lyžování a určitě by si zajezdili i dospělí, třeba na večerním lyžování s muzikou,“ navrhl jeden Havířovan.

Havířov kdysi svou malou sjezdovku měl. Pamětníci si vzpomínají na svah u řeky Lučiny, kde byl dokonce vlek. K lyžařskému výcviku sjezdovku využívaly i školy, které tak nemusely posílat děti do hor. Jedinou nevýhodou svahu je jeho orientace na jihozápad. Přírodní sníh se tam nikdy dlouho neudržel. Proto je dnes nevyužíván, přestože ještě před časem se o obnovení vleku uvažovalo. Jako zdroj vody pro umělé zasněžování měla sloužit řeka Lučina.

Lyžařům přesto svítá naděje. Je možné, že sjezdovka by se mohla vybudovat v rámci Areálu volného času, který město připravuje v lokalitě u letního koupaliště, fotbalového hřiště a letního kina. Vyloučeno není ani to, že by svah měl umělý povrch a samozřejmě v zimě by byl zasněžován uměle. Místem pro sjezdovku by měl být svah naproti Asterixu.

V areálu, který má být budován postupně nákladem minimálně čtvrt miliardy korun, má být také bobová dráha, krytý bazén, vyhlídková věž a další atrakce.
Výstavbu bude částečně financovat město, které však počítá s tím, že jednotlivé atrakce budou stavět a následně provozovat soukromí investoři.
Už v průběhu roku 2009 by se měla začít stavět protipovodňová hráz, na kterou dá dotaci stát.