„Tato praxe funguje v Karviné už devátým rokem,“ upřesňuje manažer prevence kriminality městské policie Lubomír Greň.

Do schránek mohou lidé zcela anonymně vhazovat své podněty a připomínky nebo strážníky upozorňovat na různé nedostatky a nešvary ve městě. Schránky se vyprazdňují jedenkrát týdně a nalézt je můžete v současné době na dvou místech – v Karviné-Ráji na budově  Základní školy U Lesa a v Karviné-Novém Městě na budově Střední školy techniky a služebny na třídě Osvobození.

Ve schránkách důvěry strážníci nejčastěji nalézají osobní doklady. „Lidé tam vhazují občanské průkazy, řidičáky, ale i karty pojišťoven. My pak tyto doklady předáváme příslušným úřadům,“ uvádí Lubomír Greň.

Schránky už také napomohly k vyřešení některých případů, nebo dokonce k záchraně života. „Ve schránce jsme našli dopis žáka základní školy, který chtěl spáchat sebevraždu. Okamžitě jsme informovali policii a spolu s ní jsme dotyčného chlapce vyhledali. Zjistili jsme, že žák chtěl tímto způsobem vyřešit své rodinné problémy,“ sdělil Greň.

Anonymně zde také lidé poukazují na porušování obecně závazných vyhlášek, nebo skutky týkající se například veřejného pořádku.

Dobré zkušenosti se schránkami potvrzují i v jiných městech. „Na území města je od loňského roku rozmístěno pět schránek. Zkušenosti s nimi jsou dobré a občané je skutečně využívají,“ uvedl manažer prevence kriminality Městského úřadu Orlová David Pěntka. I zde lidé využívají boxy v různých situacích. „Občané města například tímto způsobem často upozorňují na rodiny, ve kterých se podle nich zanedbává výchova dětí, na příliš hlučné sousedy a podobně. Schránky jsou také hojně využívány jako místa, kam lidé vhazují nalezené doklady, jako občanky, pasy, povolení k pobytu a další,“ dodal Pěntka.

Také v Bohumíně umožnili místním obyvatelům tuto možnost anonymního kontaktu se strážníky a pracovníky městského úřadu. Přesto zde zájem upadá. „Schránky nám mnohdy dávaly podnět pro řešení problémů. Lidé v Bohumíně jich ale s postupem času využívají stále méně,“ řekl ředitel strážníků v Bohumíně Karel Vach.

Nikola Klimšová, Petr Wojnar