Pátrací akce trvala několik hodin a nikdo si nebyl jistý výsledkem. Pravděpodobnost, že se muž někde zranil a umrzl, byla velmi vysoká. Cestou ztratil mobil, na který se mu snažili dovolat přátelé i záchranáři. Jak se ukázalo, záchranáři správně vyhodnotili získané informace, když soustředili své síly do lokality právě na trasu mezi Lysou horu a místo, kam nakonec došel.
Jak akce probíhala…
Při pátrání záchranáři využívali informací, které jim poskytl mobilní operátor. Signál mobilního telefonu byl zachycen údajně jihovýchodním směrem od vrcholu Lysé hory. Mobil vyzvání, ale muž ho nezvedá. Do lokalizovaných míst vyrazili horští záchranáři na sněžných skútrech.
Podle svědků mohl být muž pod menším vlivem alkoholu. Cestou ztratil jednu rukavici a bylo možné, že vytratil i mobil. Existovalo také podezření, že muž je vyčerpaný nebo zraněný. Na vrcholcích Beskyd v té době teplota klesla na mínus 3 stupně Celsia. K prochladnutí organismu to bohatě stačí.
„Jedná se o sedmadvacetiletého muže z Ostravy. Ten je v Beskydech pravděpodobně na pobytu spojeném s oslavami přelomu roku. Večer bylo nahlášeno jeho pohřešování. Pátrací akce je v režii Horské služby Beskydy, která si ke spolupráci vyžádala policisty a hasiče. Naši lidé se pohybují v nižších polohách, které jsou dostupné vozidly. Horský terén mají na starost specialisté,“ potvrdil v průběhu pátrací akce mluvčí moravskoslezské republikové policie Stanislav Sobol.
Členové horské služby se postupně stahovali do oblasti, kde by se ztracený turista mohl vyskytovat. Na skútrech prohledávali všechny cesty, kterými by se mohl pohřešovaný muž pohybovat.
Pátralo se jen po zemi. V krajním případě by byl nasazen vrtulník s termovizí
Je možné, že pátrání by mohl usnadnit vrtulník s termovizí. Ta by dokázala spolehlivě rozlišit teplotu lidského těla od podchlazeného okolí. To zařízení dokáže i v případech, kdy tělo ztrácí svou tělesnou teplotu. „O nasazení policejního vrtulníku s termovizí zatím rozhodnuto nebylo a v současné době nemohu potvrdit, zda k tomu dojde později. Zatím čekáme na prvotní prohledání terénu po zemi,“ dodal Sobol.
Nasazení vrtulníku v takových situacích je nyní komplikováno jeho vzdáleností od místa zásahu. Policejní stroje jsou umístěny v Praze a cesta na sever Moravy a do Slezska jim trvá déle než jednu hodinu, kdy by navíc před započetím práce měli dotankovat palivo na letišti v Mošnově. Situace by se mohla změnit plánovaným zřízením základny v bývalých vojenských kasárnách v Hlučíně. Právě tam by měl být připraven jeden z moderních policejních vrtulníků určený k práci nad územím Moravskoslezského kraje.