„Tak překročenou kapacitu už dlouho nepamatujeme. Kotců máme 28 a psů kolem padesáti,“ řekl pracovník psího útulku v Orlové-Zimném dole Tomáš Fábry. Psy zde museli umístit i po dvou v jednom kotci, najdete je zde i v kanceláři či ve sprše. „Situace je opravdu katastrofická a myslím si, že na ni má vliv zrušení městské vyhlášky, která zakazovala střílení petard během roku a povolovala ji jen na Silvestra,“ uvedl Tomáš Fábry.

V minulých dnech vyjížděli k odchytu právě vystresovaného německého ovčáka z hlučného střílení. Pes se prokousal plotem k sousedovi na zahradu a tam se postavil ke dveřím a chvěl se strachy. Zaměstnanci útulku se čím dál tím víc setkávají s tím, že psi se k nim dostanou i z velkých vzdáleností. „Minule jsme odchytili psa, který byl až ze Šenova, nebo dokonce z Ostravy. Tito psi se střílení hodně bojí, a proto utíkají tak daleko,“ dodal ošetřovatel Fábry.

Obdobně vypadá situace také v útulku v Bohumíně, Dětmarovicích a v Karviné. „Kapacitu máme překročenou, už prostě psy nepřijímáme. Od chvíle, kdy byly navýšeny poplatky ze psů, jsme to hodně pocítili. Lidé se psů doslova zbavují, dokonce nám je hází přes plot, nebo je uvazují k plotu útulku,“ potvrdila jednatelka společnosti Mirpal, která zajišťuje odchyt a ošetřovatelství psů v Karviné a Dětmarovicích, Miroslava Skulinová. Zaměstnanci útulků se navíc obávají toho, jak bude situace vypadat po Silvestrovské noci. „To se počet psů určitě, tak jako každým rokem, navýší. Přibude hlavně těch, které vyplaší bouchání a odpalování petard,“ dodal Fábry.

Jak zabezpečit v době ohňostrojů a bujarého vítání Nového roku svého čtyřnohého přítele? „Každopádně bych všem majitelům doporučila, aby nenechávali svého psa o samotě. Při jeho projevech strachu by si ho neměli moc všímat, neutěšovat ho a tím nepodporovat jeho strach ze střílení,“ doporučila chovatelka a cvičitelka psů Veronika Gorecká.