„Už půl hodiny před otevřením přepážek si svůj lístek s pořadovým číslem vyzvedlo 230 lidí. Denně se přitom stačí vyřídit zhruba 270 žadatelů,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Několik desítek lidí v pondělí přivedly k přepážkám evidence vozidel dva důvody. Ti, kteří využili možnost koupit výrazně zlevněná starší vozidla v bazarech, přes inzeráty nebo z jiných zdrojů, potřebovali automobily přihlásit do evidence dříve, než za takový vůz budou muset platit ekologickou daň. Ta se bude od ledna platit při první registraci a je odstupňovaná podle ekologické normy motoru. Za vozy s nejstaršími motory se bude platit 10 tisíc korun. Při následném prodeji už nový majitel takový poplatek platit nebude.

Druhá skupina lidí má jiné problémy. Jsou to motoristé, kteří vlastní vozidla, která delší dobu nepoužívají a některá dokonce ani neexistují. Patří mezi ně i takoví, co kdysi měli například malé motocykly, ze kterých použili náhradní díly pro stavbu jiného motocyklu a rozebrané stroje neodhlásili. Jiní motoristé nemají odhlášená ukradená vozidla nebo rozebrané autovraky. Od ledna přitom bude nutné platit zákonné pojištění za všechna evidovaná vozidla, tedy i za ta nepoužívaná.

„Za svůj život jsem měl spoustu motocyklů, automobilů, přívěsů a dokonce i traktorů. Některé jsem prodal, jiné rozebral na náhradní díly a dnes už si ani přesně nevzpomínám, které to byly. Proto jsem se musel přijít ujistit, jak na tom vlastně se svými vozy jsem. Byl jsem překvapen, že mám oficiálně jen pět aut. S jedním jezdím, další musím z evidence vyřadit,“ řekl jeden z čekajících motoristů Václav Maceček.

Podobná situace byla v Karviné.

„Už v 7.40 ráno se zablokovala výdejna pořadových lístků, kapacita se naplnila,“ řekla ke včerejší situaci mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Dlouhé fronty lidí se táhly až ven. „Na dopravním jsou otevřeny všechny naše čtyři přepážky, přesto to nestačí. Počítáme s tím, že tato situace potrvá tak do poloviny ledna,“ dodala mluvčí Swiderová. „Dnes jsem tu stál už od půl sedmé, naštěstí jsem se dostal na řadu a mohl jsem si vzít pořadové číslo, ale počítám, že se k okýnku dostanu někdy odpoledne,“ řekl jeden z čekajících.

Karvinský odbor dopravy bude otevřen i ve středu na Silvestra do 15 hodin. „Veškeré úkony na agendách, které souvisí se zpoplatněním, se budou vyřizovat pouze do 10.30 hodin,“ upozornila mluvčí Swiderová. Přepážky na odboru dopravy se pak otevřou až v pondělí 5. ledna v sedm hodin ráno.

Jak postupovat?

Bez větších problémů je možné vyřadit vozidla, která mají potřebné doklady, tedy velký technický průkaz. Pokud má někdo vozidlo bez dokladů, musí si nejdříve vyřídit druhopis. K vyřazení ukradených vozidel je zapotřebí policejní protokol.

Potíže nastávají s vyřazením neexistujícího vozidla. Pokud lidé stačili auto zlikvidovat do konce dubna roku 2004, bude jim stačit odevzdat na přepážce čestné prohlášení, že vozidlo neexistuje.

„Úřad po mě bude požadovat doklad o ekologické likvidaci. Písemně uvedu, že ho nepředkládám proto, že jsem vozidlo zlikvidoval v době, kdy se na mě tato povinnost ještě nevztahovala. Úřad si ze své databáze, z podkladů, které má k dispozici, ověří, zda-li neexistují nějaké rozporné informace, a pokud nic takového neshledá, může rozhodnout, že vozidlo vyřazuje,“ vysvětlil v rozhovoru pro Motožurnál Josef Pokorný z ministerstva dopravy.
Nesmí se samozřejmě prokázat, že auto po tomto datu bylo v provozu.

U vozidel, na která se tento postup nevztahuje, mají naši úředníci pokyn z ministerstva vydávat zamítavé stanovisko k vyřazení z evidence. Jak se budou tyto automobily vyřazovat, to se zatím přesně neví,“ doplnila Pondělíčková.

V případě, že lidé budou s odhlášením vozidel vyčkávat v novém roce, hrozí jim, že je garanční fond nepojištěných vozidel vyzve k úhradě poplatku. Ten je odstupňován především kubatury motoru. Za malý motocykl do 350 ccm to je 20 korun a za nejběžněji používaná osobní vozidla 50 či 70 korun za den. Příspěvek do garančního fondu, ze kterého se platí škody způsobené při nehodách nepojištěnými vozidly, se platí i z nepojištěných přívěsů.
Současně s povinným