„Mnoho změn,“ bilancuje mluvčí okresní policie Zlatuše Viačková. „Došlo k personální změně na pozici ředitele policie a s tím došlo i k systémovým změnám,“ vysvětlila.

Policie se v uplynulém roce zaměřila více na samotnou prevenci, což podle mluvčí přineslo ovoce. „Kriminalita na Karvinsku obecně klesla, a to i přesto, že jsme i v Karviné začali zaznamenávat fenomén především velkoměst, a sice tvorbu gangů,“ uvedla Viačková s tím, že se přítomnost gangů projevila především nárůstem krádeží v jarních měsících v Karviné-Novém Městě.

Z uplynulého roku utkvěl v hlavách policistů především případ z Petřvaldu. „Tam policisté nalezli neskutečné množství zbraní a nábojů. Pyrotechnici tehdy měli hodně práce,“ vzpomíná Viačková.

Celkově hodnotí mluvčí rok pro policisty jako úspěšný, a to nejen díky poklesu kriminality. „Dočkali jsme se očekávané obměny vozového parku a také se nám podařil nábor nových policistů,“ uzavírá mluvčí. Podobně hodnotí rok 2008 i hasiči. „V uplynulém roce jsme se nedočkali významnějších karambolů, proto jej považuji za úspěšný,“ říká ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Územní odbor Karviná Ivo Pieter.

Nejvíce práce hasičům daly jako tradičně výjezdy k požárům a dopravním nehodám, přesto se i oni setkali s kuriózními případy. „Vzpomínám si především na požár v Havířově, kdy sebevrah polil byt benzinem a zapálil jej. Přitom se snažil dovnitř nalákat policisty,“ říká Pieter, který také v hlavě nosí nedávný opakovaný požár pneumatik v Karviné.