„V karvinské protialkoholní stanici skončilo od Silvestra do rána Nového roku celkem čtrnáct lidí,“ potvrdil mluvčí Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Karvinské výjezdové skupiny ošetřily první těžce opilé již k večeru. Například mladý muž byl nalezen promrzlý a silně opilý na ulici, následoval alkoholem posilněný muž, který upadl na zem a poranil se o sklo. „Před jedenáctou hodinou večerní jsme pak zasahovali u dvou mladistvých chlapců, kteří byli rovněž intoxikováni alkoholem, a ti skončili na dětské jednotce intenzivní péče,“ uvedl mluvčí Humpl.

Záchranná služba tak v Moravskoslezském kraji vyjížděla v průběhu posledního dne roku 2008 od ranních hodin do půlnoci celkem ke 231 událostem a zaznamenali nárůst událostí celkem o zhruba 60 procent. V průběhu Silvestra zasahovali také u několika úrazů v Beskydech. Jednalo se například o dvě ženy s poraněnými dolními končetinami, které si přivodily pohybem v terénu.

Také hasiči se o Silvestru vůbec nenudili, vyjížděli hlavně k hořícím kontejnerům a zachraňovali dokonce zvířata. „Nejvíce kontejnerů na odpad hořelo v Karviné a Havířově. Hasiči vyjeli od silvestrovského poledne do druhé hodiny ranní Nového roku celkem ke 35 požárům,“ upřesnil Lukáš Humpl.

Hasiči na nafukovacím člunu psa rychle vytáhli a za chvíli jej mohl poplácat jeho spokojený majitel. „Pes nebyl vůbec zraněný a jen se pořádně oklepal,“ poznamenal velitel hasičského zásahu.

Pokud jde o úrazy způsobené zábavní pyrotechnikou, v Moravskoslezském kraji záchranná služba ošetřila asi šest zraněných, ve všech případech se jednalo naštěstí jen o lehčí poranění, kdy došlo k explozi v ruce či zasažení obličeje. „Šlo tedy o tržné rány, drobné popáleniny horních končetin či obličeje a očí. Neošetřovali jsme žádné poranění tohoto druhu, které by bylo devastující, či při kterém by někdo přišel o život,“ dodal Humpl.