„Ihned po nainstalování nové kamery nám záběry z ní pomohly dopadnout skupinku lidí, která v brzkých ranních hodinách začala demolovat venkovní zařízení jednoho ze zdejších klubů. Výtržníci v afektu rozbíjeli vývěsní skříňky a infopanely u klubu a ničili dřevěný plot,“ uvedl velitel bohumínských strážníků Karel Vach.

Ten vidí přínos kamer v tom, že strážníci nemusejí vyčkávat, až jim lidé zavolají a nahlásí nějaký přestupek, ale sami mohou oblast monitorovat. Další výhodou kamer se ukázala sama prevence před zloději. „Kamery nám snižují trestnou činnost v monitorovaných lokalitách a vytlačují nám ji jinde. Hlídky strážníků se proto častěji objevují tam, kde kamery nejsou. Nepamatuji si případ, že by došlo v kamerou chráněné lokalitě třeba ke krádeži auta,“ prohlásil manažer prevence kriminality Roman Honysz.

Do budoucna plánují v Bohumíně ještě instalaci jedné nebo dvou kamer. Díky monitorovacímu systému se podařilo v Bohumíně například odhalit sprejery řádící v centru města, ale i zachránit život. „Přímo na pěší zóně díky kameře přivolali strážníci včas muži se zdravotními problémy pomoc a zachránili jej,“ prohlásila mluvčí města Lucie Balcarová.

Také v Karviné sázejí na pomoc kamer rozmístěných po celém území města. „V současnosti máme třináct kamerových bodů. Letos jsme investovali do nového záznamového zařízení a monitorů,“ uvedl ředitel Městské policie v Karviné Petr Bičej.

Také tady plánují navýšení počtu osvědčeného systému na lokality, kam se po zavedení kamer přestěhovala kriminalita. „Chtěli bychom rozšířit stávající kamerový systém o tři body, zejména v lokalitě v okolí Úřadu práce v Karviné-Novém Městě, na prostranství před Hypernovou a halou Českých drah,“ uvedl Bičej.