Čtyřiadvacetiletý Tomáš Hanousek vyučuje na ZŠ Školní zeměpis a občanskou výchovu. Mimoto je studentem Ostravské univerzity. Podle slov žáků učí nenásilnou a zábavnou formou, najde si pro ně čas i po škole a vytvořil pro ně internetové stránky, kam vkládá prezentace i další věci pro výuku a pobavení.

Tomáše Hanouska se děti před nominací samy ptaly, zda-li nebude mít nic proti tomu, když ho do ankety navrhnou. „Pocity jsem měl smíšené. Veliká radost se mísila se zodpovědností a napětím, protože všechny ty, kteří mě svými podpisy do klání vyslali, nechci zklamat,“ přiznává Tomáš Hanousek.

Proč si myslí, že žáci navrhli právě jeho? „Možná nás sbližuje malý věkový rozdíl a pozitivní klima, které se jim snažím zprostředkovat. Pokouším se o to, aby žáky pobyt ve škole nenudil. Pokud jsou dobře naladěni, jsou uvolnění, nebojí se mluvit a zapojovat se do výuky. A to je potřeba. Nezřídka dochází ve třídě ke vtipným momentům, což se líbí jak žákům, tak i mě,“ říká Hanousek.

A jak vidí své svěřence sám Hanousek? „Anketa Zlatý Ámos je krásným příkladem toho, že stále existují vnímaví a vděční mladí lidé, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas a síly pro to, aby udělali jiným radost. Takových lidí není nikdy dost a jsou pro učitele nejlepší motivací, proč se dále snažit,“ tvrdí mladý učitel.

V lednu a únoru proběhnou regionální kola Zlatého Ámose. V nich musí žáci své návrhy před porotou obhajovat. Záleží tedy především na nich, jestli jejich kandidát postoupí do semifinále, které se bude konat začátkem března v Praze.

Do finále, které proběhne 27. března v pražském kongresovém centru Olšanka pak postoupí šest pedagogů. Oficiální slavnostní korunovace šestnáctého Zlatého Ámose je jako obvykle součástí programu Kantorského bálu v sobotu 28. března.

Letos bylo do ankety Zlatý Ámos nominováno 61 pedagogů. „Mám z toho obrovskou radost. Nejen proto, že padl rekord v počtu přihlášených, ale především se raduji z toho, že na našich školách přibývá oblíbených učitelek a učitelů,“ říká ředitel ankety Slávek Hrzal.

Nejvíce oblíbených kantorů učí v Moravskoslezském kraji a to celkem 14. Na druhé straně ani jeden oblíbený učitel se nenašel v kraji Karlovarském. V loňském roce se v regionálních kolech soutěže zúčastnilo 40 pedagogů.