Noclehárna denního střediska Bethel v Karviné se s větším zájmem z řad bezdomovců setkává možná i proto, že zde nepanuje tak tvrdý režim. „V noclehárně mají bezdomovci přeci jen volnější režim než například v azylovém domě. Přesto netolerujeme opilost,“ řekl vedoucí střediska Bethel v Karviné Petr Wiselka.

I když je noclehárna momentálně více využívaná, stále nabízí bezdomovcům volná místa, přesto se obyvatelům Karviné nabízí především na nádraží pohled na problémovou skupinu lidí. „Někteří z nich prostě vymění teplo a zázemí za chlad a svobodu,“ dodal Wiselka.

Napilno mají s bezdomovci především strážníci, a to především na základě podnětů od lidí, které přítomnost a chování bezdomovců v nádražních a jiných prostorách obtěžuje. „Je to ovšem boj s větrnými mlýny. Přijedete na místo, vyprovodíte je a za půl hodiny jsou tam znovu,“ říká ředitel strážníků v Karviné Petr Bičej.

A bezdomovci už nehledají úkryt před zimou pouze tradičně v nádražní budově, ale i na jiných místech. „Museli jsme řešit i případy, kdy si tito lidé „ustlali“ v budově pošty nebo dokonce na poliklinice,“ uvedl Bičej.

Přesto situace na nádraží je v této věci nejproblematičtější. „Snažíme se jim domluvit. Za každou cenu je z budovy nádraží nevyhazujeme, ale chceme, aby tady udržovali pořádek a neobtěžovali okolí. Pakliže se tady opíjejí, zapáchají, nebo jinak obtěžují, tak je z nádraží vyvádíme,“ řekl jeden ze strážníků, který se včera snažil na karvinském nádraží nastolit pořádek.

Podle strážníků je situace nejhorší v noci, kdy se s poklesem teploty z nádraží stává vděčné útočiště. I když se s bezdomovci dle slov strážců zákona někdy musí jednat nekompromisně a vyhodit je, tak to vyřeší situaci jen na okamžik. „Za chvíli je tu máme zpátky a do noclehárny nepůjdou, protože je tam nevezmou opilé,“ spílal zasahující strážník.