Navrhovat kantory mohou pouze žáci základních a studenti středních škol a členové dětských zájmových sdružení. „Našeho pana učitele nepřehlédnete již na první pohled. Je to velký sportovec, miluje kolo a turistiku. Pan učitel je náš vzor, protože je spravedlivý, chytrý, vždy ochotný pomáhat. Jedná s námi na rovinu a hlavně je s ním velká sranda. Ve volném čase s námi jezdí nebo chodí na výlety, kde si užijeme hodně zábavy. Takového učitele přejeme všem žákům,“ uvádějí v přihlášce žáci ze ZŠ Mánesová. Nominace oblíbeného učitele potěšila. „Mám z toho radost. Velice si vážím důvěry našich školáků,“ krátce poznamenal Josef Golat.

V lednu a únoru 2009 proběhnou regionální kola ankety. V nich budou žáci a studenti své návrhy obhajovat. Na začátek března je připraveno semifinále, ve kterém se prezentují navržení učitelé. Veřejné finále se uskuteční v Praze v kongresovém centru Olšanka v pátek 27. března.
Anketu o nejoblíbenějšího učitele České republiky vyhlašuje a organizuje nevládní a nezávislé občanské sdružení Klub Domino. Jejím posláním je především popularizace pedagogů, kteří podle hodnocení dětí, žáků a studentů významně přispívají k utváření kvalitního vztahu mezi žáky a učiteli nebo vychovateli, dětmi a jejich vedoucími.