V prostorách centra se mohou vykoupat, vyprat si oblečení nebo si v uzamykatelných skříňkách schovat své osobní věci. K dispozici mají i kuchyňku a klubovnu s knihovničkou a rádiem. Azyl pro lidi bez domova vznikl v přízemí jednoho z městských domů v Drátovenské ulici v Bohumíně-Pudlově.

Podle sociálního odboru zdejší radnice se ve městě pohybuje dvacet stálých bezdomovců. „Před vznikem tohoto oficiálního denního centra fungovalo v centru Bohumína podobné zařízení na evangelické faře jen polooficiálně. Město na jeho provoz finančně přispívalo. Služby jsme však chtěli rozšířit a dohodli jsme se na spolupráci s Charitou Bohumín, která nové centrum provozuje. Chceme, aby byli bezdomovci civilizovaní, aby se minimálně jedenkrát týdně umyli a vyměnili si šaty. Uvidíme, do jaké míry budou služby využívány, jsme připraveni je rozšířit, ale s noclehárnou nepočítáme,“ uvedla místostarostka Bohumína Věra Palková

Nové denní centrum je pro bezdomovce otevřeno vždy v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od 9 do 13 hodin. Dispozičně jde o byt o velikosti 4+1, ve kterém lidé bez domova najdou společenskou místnost se skříňkami, kuchyňku, ve které dostanou zdarma kávu a čaj, prádelnu, sociální zařízení, kancelář i klubovnu.

Měsíc před otevřením Denního centra začala na vlakovém nádraží v centru Bohumína fungovat také speciální „čekárna“ pro bezdomovce. Jedná se o neobvyklý projekt, kterým se město spolu s Českými drahami snaží vyřešit vleklý problém s lidmi bez domova.