Lékárníci vzkazují: „ČSSD si to vymyslela, tak ať si na sebe vezmou i tu administrativu a nás nechají v klidu pracovat. Vůbec si to nedokážeme představit, vždyť je to holý politický nesmysl, který nelze realizovat. Dejme tomu, že jeden pacient bude mít recepty na deset položek a my budeme muset vypsat deset darovacích smluv. Také pokud přijde člověk s receptem, který nebude psán na jeho jméno, musí mít plnou moc, kterou opět my budeme muset evidovat. Všichni se ale bojí protestovat, včetně ředitelů nemocnic,“ řekla vedoucí lékárny orlovské nemocnice Eva Ciompová.

Vedoucí havířovské nemocniční lékárny Luboš Vejmola věří, že návrh na zrušení regulačních poplatků se vrátí ze senátu opět do parlamentu a poslanci odhlasují znovu úplné zrušení poplatků. „Pokud by opravdu nastala situace, že bychom museli pacientům vypisovat darovací smlouvy na každou položku, mohu říct, že my to zde dělat nebudeme. Nebylo by to možné. Máme předjednáno, že o tuto administrativu se postarají najmutí brigádníci a my se postaráme už jen o ztvrzení razítkem. Přesto věřím, že se regulační poplatky stihnou zrušit ještě před zavedením tohoto systému,“ řekl Luboš Vejmola.

Lidé by se také museli dobře obrnit proti tvořícím se frontám. Je logické, že pokud se v nemocničních lékárnách nebude platit za položky na receptech, budou tyto lékárny praskat ve švech. Na oplátku smůlu mají soukromí provozovatelé, kteří jsou v blízkosti krajských nemocnic. „Věříme, že k tomu nedojde, ale pokud ano, samozřejmě, že se obáváme odlivu klientů. Museli bychom přistoupit k opatřením,“ řekl majitel lékárny.