Už v listopadu přitom funkci ze zdravotních důvodů opustil Petr Sagitarius. SVS tvoří osm obcí, které chystají miliardový projekt výstavby kanalizace a čistíren odpadních vod. V posledních měsících čelí problémům, které stavbu, na kterou EU přislíbila miliony eur, ohrožují. „Je to kvůli vytíženosti. Zdá se mi logické, aby to řídil šéf třinecké samosprávy, kde máme takové centrum. Paní Palkovská to přijala,“ řekl redakci Olšar.

Poznamenal, že je starostou menší obce, z níž je složité přípravu obřího projektu koordinovat. Ve vedení svazku ale zůstává jako druhým místopředseda. „Je to naprosto přirozený vývoj. Zhruba před třemi měsíci jsem do projektu vstoupila a podílela jsem se na krizovém řešení. A od prosince město ve svazku zastupuji,“ uvedla Palkovská.

Obce doslova tlačí ke zdi čas. Původní výběrové řízení bylo zrušeno, podle Olšara se ve středu dohodlo, že je nutné vypsat soutěže na tři stavební celky, a to nejpozději v únoru. Půjde o jednotlivé akce Jablunkov–Mosty–Návsí, Bystřice–Vendryně a Třinec–Těrlicko–Český Těšín. „23. ledna by mělo shromáždění starostů schválit finální podobu projektu, první týden v únoru to musí projít všemi zastupitelstvy,“ zdůraznila Palkovská. „Přizvali jsme k tomu odborníky. Věřím, že projekt má šanci být úspěšný, ale čeká nás půl roku intenzivní práce. Platí, že každý člen svazku musí dodržovat pravidla hry.“