„Smlouva s bankou byla podepsána v pátek dopoledne. Poskytovatel úvěru byl vybrán na základě výběrového řízení. S financováním sanací obytných domů souhlasilo městské zastupitelstvo,“ sdělila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Město domy opravuje a zatepluje ze svých prostředků. Úvěr si bere jen proto, aby se opravy urychlily. Rozpočítán je na 6,5 roku a město očekává, že uspěje se žádostí o státní podporu v rámci státního dotačního titulu Panel. V případě kladného vyřízení by to znamenalo snížení úrokové sazby až o 2 procenta.

„Městská realitní agentura již zpracovala seznam panelových domů, jejichž technický stav vyžaduje urychlenou sanaci. Některé z nich již byly provedeny, například na ulicích Vrchlického, Karvinská, Jaselská či Mánesova. Na seznamu však zůstávají domy s odhadovaným nákladem na opravy v objemu půl miliardy korun,“ doplnila Pondělíčková.

V nejbližších měsících, předpokládá se v letošním a příštím roce, budou s využitím úvěru opraveny domy v ulicích Krajní 2, Mládežnická 7, Moskevská 1e, Astronautů 9, Dlouhá 91, Česká 1,3,5,7,9,11, a Střední 3. „Jedná se o domy postavené nejčastěji v 60. až 70. letech. Kromě výše uvedeného seznamu domů budeme i nadále provádět opravy domů z peněz získaných z vybraného nájemného,“ dodala mluvčí.