Například v závodě ŽDB Bohumín je už jisté, že o práci přijde 27 lidí ze závodu Ocelárna. „Organizační změny se budou provádět také v drátovenském závodu, kde dojde také k propouštění. Termín ještě neznáme, může to být v průběhu tohoto nebo příštího měsíce,“ uvedl vedoucí odborů ŽDB Bohumín Jiří Jaškovský.

Podle něj musí firma přihlédnout k aktuální celosvětové ekonomické recesi a musí se zaměřit na výrobu, u které má zajištěn odbyt, a naopak zastavit neproduktivní provozy. „Osobně je mi to líto, podařilo se nám totiž vyjednat korektní kolektivní smlouvu. Ovšem situace na trhu je vážná a železárny musí bojovat,“ dodal Jaškovský.

Podobně už před koncem roku opustila zhruba dvacítka zaměstnanců rychvaldskou pobočku novojičínského podniku Visteon, který vyrábí světlomety do aut. Zaměstnanci karvinského podniku ArcelorMittal Tubular Products (dříve Jäkl Karviná), který je odnoží ocelářského gigantu ArcelorMittal, měli o něco delší vánoční volno. Do práce půjdou poprvé až v pondělí.

Podle předsedy odborové organizace Emila Buga by se minulý týden ohlášené masivní propouštění v ostravském závodě nemělo přenést do Karviné. „Zatím je vše v jednání. Máme nějaké instrukce s termínem do 31. března, ale nic není definitivní. Propouštění se hlavně netýká dělnických profesí, ale předevním administrativy a podpory prodeje. Pokud k němu u nás dojde, budou to jednotlivci,“ míní Bug.

Ředitel úřadu práce v Karviné Radek Foldyna nicméně potvrdil, že už jednal s vedením několika firem, které po něm žádaly, aby mohly svým zaměstnancům na přechodnou dobu snížit platy. Důvod? Nepodepsané smlouvy s odběrateli, odbytová nejistota a u korejských subdodavatelů, kteří vyrábějí pro firmu Hyundai v Karviné a Českém Těšíně, je to omezení výroby v nošovické automobice ohlášené tento týden. „V jednom případě jsem snížení platů povolil,“ řekl Foldyna, jenž zastává názor, že lepší je určitou dobu nižší plat než ztráta zaměstnání.

Důlní společnost OKD je zatím zřejmě jedním z mála podniků, kterých se recese nedotýká a o propouštení vůbec nemůže být řeč. „V roce 2008 jsme přijali téměř tisíc horníků, a naplnili tím požadavky všech dolů na první měsíce tohoto roku. Nové pracovníky budeme přijímat podle požadavků jednotlivých šachet pravděpodobně až ve druhé polovině roku,“ řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Přesto ani OKD dosud nemá uzavřeny smlouvy s odběrateli, a z tohoto důvodu se posunul také termín uzavření kolektivní smlouvy na konec března.