Chlad podle něj spíš přidělává starosti pracovníkům útulku. „Zamrzá nám voda, nebo i například exkrementy zvířat přimrzají k zemi a to nám ztěžuje práci,“ uvedl Šilhar.

V karvinském útulku jsou někteří psi ve venkovních kotcích. Jiní, ti šťastnější, jsou vevnitř. „Pobyt vevnitř ale nedostávají za odměnu. Ve vnitřních kotcích máme spíše ty, kteří jsou poraněni, či jsou ve špatném stavu, ostatní jsou venku. Ale zima těchto dnů je nijak nepoznamenala. Jsou to zdraví psi,“ ukazuje pracovník útulku na čtyřnohé přátele člověka poskakující v kotcích.

Do útulku v Zimném Dole v Orlové-Lutyni nosí lidé psům i deky na zahřátí. „To víte, že jim není chlad příjemný, ale snažíme se je zahřívat, a pokud to nějaký pes snáší hůře, tak jde dovnitř,“ říká pracovník útulku Vítězslav Graf.

Podle názoru veterináře záleží na přístupu ke čtyřnohým tvorům v jednotlivých útulcích. „Pokud psi leží v útulcích venku na betonovém podkladu, tak jim samozřejmě hrozí podchlazení,“ řekl veterinář Andrzej Iwanuszek. Podchlazení podle něj hrozí zejména menším krátkosrstým plemenům. „U těchto plemen bych určitě doporučil nějaký obleček, který je před mrazem ochrání,“ nabídl Iwanuszek řešení v mrazivých dnech pro opatrovatele čtyřnohých tvorů v útulcích i mimo ně.

Psů bez majitele s nástupem Nového roku v útulcích dost přibylo. Hlavními příčinami může být podle ošetřovatelů z útulků zdražení poplatků za držení těchto zvířat, či jejich povánoční odkládání. „Jsme přeplněni, přesto přijímáme další psy. Nic jiného nám vlastně ani nezbývá. Když vám donesou zubožené zvíře, tak jej nemůžete nechat na ulici. Řešíme to tak, že máme v jednom kotci i více psů,“ dodal Šilhar.

Plno hlásí i útulek v Zimném dole. „Jsme plni, ale snažíme se to řešit tak, aby se tady tato zvířata cítila dobře,“ dodal Graf. Podle jeho kolegy se množství psů v útulcích každoročně zvyšuje po silvestrovské noci. „Situace není skutečně dobrá a myslím si, že na ni má vliv zrušení městské vyhlášky, která zakazovala střílení petard během roku a povolovala ji jen na Silvestra,“ uvedl další z pracovníků útulku v Zimném dole Tomáš Fábry.