Čas na bezplatnou výměnu starých průkazů už totiž uplynul a nyní musejí počítat se sankcí. „Sto korun je nejnižší správní pokuta, kterou v tomto případě obvykle dáváme. Většinu případů řešíme takhle nízkou částkou, pochopitelně se vyšší pokuta odvíjí od toho, zda má občan takový problém krátce, nebo delší dobu,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

To, že u sebe několik desítek až stovek hříšníků na Karvinsku nosí neplatný průkaz, s sebou může přinést i horší úskalí. „Mnozí ze zapomnětlivců si tuto povinnost uvědomí až v letošním roce, kdy jim například poštovní doručovatelka odmítne vydat zásilku, protože nebudou mít platný doklad,“ uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Konkrétně v Českém Těšíně jsou asi tři desítky takových lidí, v Karviné si průkazy nevyzvedlo více než tři stovky lidí. „Většina z nich jsou ale lidé žijící v cizině nebo se na trvalé adrese nezdržují z jiných důvodů. Zapomnětlivců bude asi kolem padesáti,“ uvádí na pravou míru Swiderová.

Přibližně sto opozdilců očekávají na úřadě v Bohumíně. I tam se snaží být velkorysí. „V prvních týdnech nového roku je ještě pokutovat nebudeme, ale v únoru je budou už čekat za propadlý občanský průkaz sankce. Správní poplatek se může pohybovat od stokoruny až po deset tisíc korun,“ upozorňuje mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Přesto se zástupci měst shodují na tom, že i díky informační kampani se situace oproti minulým rokům zlepšila. „Lidé dostali od nás osobní dopis s upozorněním, že si do konce listopadu musejí podat žádost o nový občanský průkaz. Stejný dopis dostali později ještě od ministra vnitra Ivana Langera,“ uvedla vedoucí oddělení organizačních a správních agend v Českém Těšíně Jana Mašková. Menší obce čekají jen na hrstku opozdilců.