Nově si budou moci budoucí studenti podat do prvního kola tři přihlášky, nebo mohou kdykoliv před zahájením školní docházky své rozhodnutí změnit.
Největší obava asi panuje nad tím, že až do poslední chvíle 31. srpna vlastně nebudou ředitelé vědět, kolik studentů do jednotlivých oborů nastoupí. Pokud je žák přijat na střední školu, je písemně uvědomen a má povinnost do pěti dnů zaslat zpět na školu zápisový lístek, který obdrží na své základní škole. Problém je ten, že dokud je student jen uchazečem, může si tento zápisový lístek vzít zpět.

„Právě zde vidíme úskalí. V těchto případech není stanovena žádná sankce a my vlastně do poslední chvíle nebudeme vědět přesný počet studentů, kteří do ročníku nastoupí. No, budeme čekat, jak tento pilotní rok přijímacích zkoušek dopadne. Každopádně je hodně výhodný pro studenty a rodiče,“ řekl ředitel Střední průmyslové školy Elektrotechnické Havířov Petr Kocurek.

Vezme-li se rovnice málo žáků - hodně škol, povede to k tomu, že střední školy budou chtít kapacitu naplnit za každou cenu. Mnoho z nich tak na obory, kde se ještě v minulém roce musely dělat přijímací zkoušky, se už letos dělat nebudou. Úroveň tak zřejmě bude klesat. V jakési výhodě jsou soukromé střední školy, gymnázia či školy, za kterými stojí firmy.

„Jakmile budu mít zápisový lístek, studenta si pozvu a nabídneme mu určité bonusy, jako jsou například učební knihy zdarma. Také školné se bude platit hned při podepsání smlouvy. To by mělo zajistit, že žák už neodejde na jinou školu a nastoupí u nás. Musíme také myslet na to, že budeme mít zajištěný určitý počet pedagogického sboru a těm nemůžeme jen tak jednoduše říct, třída se neotvírá,“ dodal ředitel soukromé školy.