Také proto zakazují rybáři vstup brusleníchtivým dětem i dospělým na chovné rybníky. „Každá prasklina v ledu jej narušuje a neopatrný bruslař by mohl vjet na tenkou vrstvu ledu, která zamrzla krátce poté, co tam rybáři udělali díru, aby rybám zajistily přívod kyslíku do vody. Pád do ledové vody může mít tragické následky,“ vysvětlil předseda Místní organizace Českého rybářského svazu Karviná se sídlem v Petrovicích Vladimír Durčák.

Jeho slova potvrdil i hospodář petrovické pobočky Českého rybářského svazu Josef Zverec. „Ledová vrstva je tady silná od sedmi do deseti centimetrů a místní děcka nám tady na chovném rybníku začala bruslit. Tak jsme je poslali jinam, na rybník, kde ryby momentálně nejsou,“ řekl.

Spolu s kolegy byl i v sobotu u rybníků a mimo jiné kontroloval, zda je v ledě na chovném rybníku dost děr, kudy se do vody dostává kyslík. Cirkulaci vody dokáží rybáři zajistit nejen tím, že do ledu navrtají díry. Ty stejně v silném mrazu za pár hodin zamrznou. Na rybnících jsou k vidění také něco jako větrníky.

„To je tzv. Pavlatův rozmrazovač, jehož lopatky se větrem otáčejí, a pohánějí šnek ponořený ve vodě, který tak čeří vodu,“ vysvětlil Zverec.
Kromě těch na větrný pohon mají rybáři i elektrické rozmrazovače. „Stejně musíme tak jednou týdně led znovu prosekat, protože v současných mrazech rychle zamrzá,“ objasnil hospodář.

Petrovičtí rybáři mají v Marklovicích čtyři nádrže, kde zimují rybu - štiku, candáta, bílou plevelnou rybu, jež slouží jako generační materiál na jarní tření. V chovných rybnících mají samozřejmě také kapry.