První by se měli nastěhovat už 1. března. Jedná se o dvacet lidí, kteří byli vybráni komisí. „Původně komise vybrala více zájemců, ale bohužel už čtrnáct není mezi námi,“ nastínil situaci ředitel domova Dlábek.

Další výběrová komise zasedne 5. února a vybere další čtyřicítku uchazečů. Přihlížet bude také na pořadník naléhavosti a navíc reagovat na případné změny. Postupně se budou přijímat dva lidé denně. „Plný stav očekáváme koncem dubna nebo začátkem května,“ přiblížil nejbližší záměry Dlábek.
Slavnostní otevření je naplánováno na 16. února a o den později se uskuteční den otevřených dveří.

Výstavba Domova seniorů byla zahájena v květnu 2007 a vyšla celkově na 235 milionů korun. Ubytovací kapacita činí 86 lůžek, když je 60 pokojů jednolůžkových, 13 dvoulůžkových a 14 lůžek je vyčleněno pro imobilní občany.

Město přijímalo přihlášky od září a celkově zaevidovalo 400 žádostí. Sociální pracovnice je nadále postupně prošetřují. „Termín podání není kritériem pro přijetí do zařízení, takže žádosti lidí nadále přijímáme a postupně je prošetřujeme. Ze zájmu seniorů je zřejmé, že nebudeme moci v první fázi uspokojit všechny žadatele. Informace a tiskopisy pro přijetí do domova najdou lidé mimo jiné i na internetových stránkách města,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Mezi podmínky pro přijetí do Domova seniorů patří dosažení důchodového věku pro nárok na starobní důchod nebo věk nad 65 let, dále omezená schopnost si zajistit péči o vlastní osobu a zvládání základních životních dovedností, dále trvalé bydliště v Havířově nebo trvalé bydliště dětí žadatele nebo blízké osoby v Havířově, sociální osamělost a podobně.

Cena za jednolůžkový pokoj se stravou je 9 420 a s dietní stravou 9 690 korun. Při umístění na dvoulůžkovém pokoji je to 8 970 a s dietní stravou 9 240 korun.