Termokamera na svém monitoru zobrazuje prostředí rozlišené podle teploty. Je tak možné rozpoznat člověka od okolí. Stejně tak je možné rozpoznat teplotu jiných věcí, například automobilů nebo zdrojů požárů. „Kameru už máme a naši strážníci se budou nyní seznamovat s její obsluhou,“ potvrdil ředitel městské policie Havířov Bohuslav Muras. Nákup termokamery schválilo městské zastupitelstvo v rámci programu prevence kriminality. Zařízení přišlo na 780 tisíc korun.

Přímo v terénu mohou strážníci kameru využít například k přesnější kontrole objektů, které střeží. Mohou to být stavby nebo i rozlehlejší prostranství. Zlodějům už nebude stačit maskování ve tmě. Jejich teplo je odhalí, když se budou schovávat za překážkami, za hroby na hřbitovech, na lešení u opravovaných domů nebo pod auty na parkovištích.

Podobnou kameru mají už delší dobu k dispozici profesionální hasiči. Ti s její pomocí odhalují především ohniska požárů, případně místa, která ještě nejsou dostatečně uhašená. Používají ji v objektech i ve venkovním prostředí. I hasiči však termokameru využívají k odhalování lidí. Nedávno například zjišťovali, zda není nějaký zraněný v okolí dopravní nehody. Člověk tam žádný nebyl, ale kamera zřetelně zobrazila mnohem teplejší roztříštěné součástky havarovaného vozu.