„Před samotnou stavbou obléhali místo budoucího staveniště na několik měsíců archeologové. Při svém průzkumu, za který město zaplatilo 2 miliony korun, narazili historikové například na staré mince a pozůstatky starých kachlových kamen, která pocházela zřejmě z tehdejších měšťanských domů,“ řekla Hana Kaspřáková z investičního odboru bohumínské radnice.

Novostavba navazuje na blok domů na jihozápadní straně náměstí a je prvním ze tří objektů, které má město ve svých dlouhodobých plánech dostavby náměstí Svobody ve Starém Bohumíně.

Konečný vzhled budovy navrhli architekti s ohledem na stávající zástavbu, barevně bude navíc rozdělena na dvě části. V domě jsou jednopokojové až dvoupokojové byty, některé z nich mají i balkony a lodžie, a dva byty jsou určeny pro invalidní občany. V přízemí vznikly prostory pro podnikatelské aktivity a uvnitř bude jezdit bezbariérový výtah, k jeho instalaci dojde v únoru. Vzadu za domem vyrostou parkovací místa pro nájemníky.

„Hrubá stavba polyfunkčního domu už je kompletně hotova. Dům už má střechu, osazená jsou okna i dveře a uvnitř se teď dokončují rozvody a omítky. Příští týden budou řemeslníci v jednotlivých bytech pokládat dlažbu a obklady. Dokončena je také plynová kotelna, takže v objektu se už i topí. Zeleno-růžové fasády se dům dočká už zřejmě v únoru, jakmile povolí mrazy,“ upřesnila Hana Kaspřáková.

Nový polyfunkční dům má i krátké podloubí, které mu dodává historický ráz. Budova tak má dvoumetrový odskok od fronty dosavadních domů, což je daň za to, že památkáři trvali na původním půdorysu zástavby.

Objekt bude dokončen letos v dubnu a v červnu by se do něj měli začít stěhovat první nájemníci. Na začátku března chce proto radnice zpřístupnit k prohlídkám pro potenciální nájemníky v domě tři vzorové byty. „V únoru budou radní schvalovat přesné podmínky pro získání bytů v novém polyfunkčním domě. Protože jsme na jeho vybudování získali dotaci, budou stejně jako byty v bývalém hotelovém domě, dnešní Slunečnici, určeny nízkopříjmovým rodinám. Pro jejich přidělení tedy zvolíme při licitaci podobný systém. Přednost by však při jejich získání měly dostat rodiny s předškolními a školními dětmi,“ uvedla Eva Drdová, vedoucí majetkového odboru bohumínské radnice.

Postupnou dostavbou domů na náměstí, znovunapojením starého hraničního mostu na náměstí Svobody a rekonstrukcí Národního domu, který už je v majetku města a intenzivně se připravuje jeho rekonstrukce, chce město znovu oživit městskou část Starý Bohumín.