Byty, které ve většině využívají bezdomovci, jsou v tomto mrazivém počasí zcela zaplněny. V ubytovacích buňkách bydlí lidé bez domova po dvou a po čtyřech. „Jedním z pravidel, která tito nájemníci musí dodržovat je to, že spolu bydlí lidé stejného pohlaví,“ uvedla mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Ale i tady se najdou výjimky. „V jednom případě jde o přítele s přítelkyní, ve druhém případě jde o manželský pár,“ vysvětlil za orlovský sociální a zdravotní odbor Tomáš Cieslar.

Lidé se v objektu mohou pohybovat volně a musí platit nájem. Ten většina hradí ze sociálních dávek. Někteří z nich se snaží najít si práci. „Neměla jsem peníze na placení nájmu a tak jsem přišla o byt. Dva měsíce jsem pak přespávala u známých, tady jsem tři roky a jsem ráda, že jsem nikdy neskončila úplně bez přístřeší,“ uvedla jedna z ubytovaných Ilona Homolová, která sdílí pěkně zařízenou buňku se svým přítelem. „Ráda bych našla i nějakou práci a uvidíme, co bude dál,“ dodala Homolová.

O něco více spartansky má svou buňku zařízenou Rostislav Náplava. V době naší návštěvy si zrovna vařil oběd. Jím obývaná buňka je pro celkem čtyři lidi. „Jsem tu naprosto spokojený a nic mi nechybí. Neměl jsem kde bydlet, tady mám vše, co potřebuji. Vycházím i s ostatními kolegy, kteří se mnou bydlí,“ uvedl muž.

Pokoje nejsou komfortní, ale pro tyto nájemníky znamenají to nejdůležitější – střechu nad hlavou. Mají základní vybavení, topí se elektrickými přímotopy. „Pokud se někdo bude chtít zbavit nepoužívaného nábytku, určitě ho použijeme na dovybavení dalších ubytovacích míst tady,“ dodal Tomáš Cieslar.