V žádném případě lékaři nyní nedoporučují tělo předzásobovat a zatěžovat nadměrnými dávkami vitamínů. Ty se mají tělu dodávat až v průběhu léčby. „Pokud se někdo rozhodne ještě pro očkování, musí mít na paměti, že trvá čtrnáct dnů od injekce, než se vytvoří v těle protilátky. Chřipka může přijít dřív a očkování nemusí být účinné,“ řekl primář infekčního oddělení havířovské nemocnice Ivo Mifek.
V některých případech může být chřipka zaměnitelná s těžkým nachlazením. Většinou je však průběh v prvních dnech odlišný. „Pro chřipku je na počátku nemoci typická vysoká horečka, třes, zimnice, také bolesti kloubů, hlavy. V podstatě má člověk pocit, že ho bolí vše. Teprve v dalších dnech dochází k projevům typickým pro nachlazení a objeví se rýma, kašel, teplota jde dolů,“ dodal Mifek.
Chřipka je pro okolí velice nebezpečná a rychle se přenáší. Doprovodné vysoké horečky jsou často špatně snášeny, především staršími lidmi. Proto by lidé, kteří onemocní, měli být ohleduplní nejen k sobě, ale také k okolí. Často se například stává, že dotyčný přijde do fitcentra a ještě veřejně řekne, něco na mě leze, zkusím to tady vypotit.
„Nyní je třeba, pokud možno, vyvarovat se uzavřeným prostorům, kde se sdružuje větší počet lidí, což jsou například kina nebo sportovní zařízení. Prostě zůstat doma, i když podle nového zákona jsou nyní lidé první tři dny doma na nemocenské zadarmo. Neměli by hazardovat se svým zdravím ani zdravím jiných občanů,“ doplnil Ivo Mifek.