„Pán je velmi vitální a není u nás poprvé. Provedli jsme mu již operaci obou kyčlí, nicméně se u něho objevily další zdravotní problémy, které se táhly zhruba dva roky. Pacient si stěžoval na bolest v bedrech, byly u něho opakované blokády a jeho stav se výrazně zhoršil, neboť pro bolest z bederní oblasti, která mu vystřelovala do nohou, nemohl chodit. Proto jsme mu doporučili operativně páteř stabilizovat,“ uvedl lékař KHN Marek Miškej, který byl jedním z operatérů.

Operace byla unikátní v tom, že byly najednou ošetřeny tři plotýnky miniinvazivním přístupem. K prioritám této techniky patří daleko nižší ztráta krve a celkový pooperační stav pacienta, který není tak bolestivý a celková rehabilitace má daleko rychlejší průběh.

V minulosti ale i nyní pokud chtějí lékaři páteř stabilizovat, musí ji celou obnažit a to ve velkém rozsahu. „To znamená odpojit hlavně svaly od kosti tak, abychom mohli zavrtat šrouby a nervové tkáně uvolnit,“ vysvětlil primář Centra nemocí páteře KHN David Buzek, který rovněž muže operoval. Po takovéto operaci měli pacienti poměrně velké bolesti a doba hojení byla delší.

Nové trendy v chirurgii páteře však preferují co možná nejšetrnější přístup k páteřní stavbě. „Na našem oddělení proto používáme již třetím rokem u těchto operací takzvaný miniivazivní přístup. Jedná se o postup, kdy se k páteři dostáváme pomocí speciálních rozvěračů, které odtáhnou svaly a tkáně pouze v nejnutnější možné míře a my je proto můžeme od páteře odpojovat pouze v minimálním rozsahu k zavedení šroubů, uvolnění nervových struktur, odstraněním výhřezu ploténky a zavedení destičky do prostoru meziobratlové ploténky, čímž vytvoříme podmínky pro zhojení obratlů,“ objasnil Miškej.

Při klasickém postupu měl pacient na zádech jednu velikánskou jizvu uprostřed zad a svaly kolem páteře byly samotným přístupem velmi poškozeny a jejich hojení bolestivé a zdlouhavé.

Pacientovi tedy lékaři provedli jen dva pěticentimetrové řezy podél páteře a implantovali mu osm šroubů do páteře a tři destičky místo odstraněných plotének s použitím operačního mikroskopu.

Na přelomu loňského roku lékaři KHN takovouto operaci provedli jako druhou v České republice a sami ji považují za minimálně evropský unikát.