Od Nového roku totiž podle nového policejního zákona může vstoupit policista bez povolení a svolení nájemníka třeba i do vašeho bytu. To za předpokladu, že má důvodné podezření o týrání zvířete ve vaší domácnosti. „Policista může vstoupit do bytu tehdy, když dostane podněty. Může to být dopis, telefonát souseda adresován policii, či jinak získané důvodné podezření o tomto skutku,“ vysvětlila karvinské policie Zlatuše Viačková.

Policie tento krok vítá, naopak někteří chovatelé domácích zvířat kroutí hlavou a bojí se zneužití novinky. „Bojím se msty sousedů, kterým vadí občasný štěkot mého psa. Mohli by si vymyslet i to, že psa týrám a nechat tak dobývat se policisty do mého bytu,“ hrozí se František M. z Karviné vykopnutých dveří svého bytu v době jeho nepřítomnosti. „Jsem na psa sám, a když si tu a tam někde vyrazím, tak se pes na chvíli rozštěká, ale to je podle mě normální reakce,“ dodal chovatel čtyřnohého přítele.

Podle policistů se ovšem lidé, kteří zvíře netýrají, nemusí přítomnosti policejní hlídky ve svém bytě obávat. „Policista tohoto práva využije až v krajním případě, a to za předpokladu, že má opravdu důvodné podezření o tom, že majitel bytu se týrání dopouští,“ uklidnila mluvčí.

A za pravdu jí dávají i na ministerstvu vnitra. „Samozřejmě nepředpokládáme, že by policisté vykopávali dveře, vše bude probíhat standardním způsobem, nejdříve zazvoní a ve chvíli, kdy by docházelo k bezprostřednímu ohrožení, a věc by nesnesla odkladu, je možné zasáhnout a vejít do bytu,“ potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Podle slov policejní mluvčí by tato změna měla přinést více pozitiv než negativ. „V minulosti bylo řešení případu týrání zvířete zdržováno vyřizováním povolení. Svolení o vstupu do soukromých prostor tyrana nás brzdilo i u jasných případů,“ vysvětlila Viačková.