Dotace magistrát získával na projekty v různých oblastech života města. Peníze už byly investovány nebo budou vyčerpány v průběhu následujících let. Například téměř 300 milionů korun má město přiklepnuto ba projekt Přitažlivé město. „Peníze z Evropské unie budou spolu s finančními prostředky z našeho rozpočtu využity během následujících 4 až 5 let na rekonstrukce veřejných prostranství a také rekonstrukci části budovy magistrátu na městskou knihovnu. Mezi další důležité projekty patří rekonstrukce náměstí U Severky, náměstí Nad Terasou i náměstí T. G. Masaryka na Šumbarku. Dále bychom chtěli prověřit stávající trasování chodníků, posoudit stav veřejného osvětlení, městského a dětského mobiliáře a navrhnout jejich úpravu a doplnění v prostorech parku Stromovka a parku za KD Radost,“ uvedla k projektu mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

V tomto projektu by měla být vybudována také stezka pro inline bruslaře a cyklisty zrekonstruováním chodníku v parku pod ulicí Na Nábřeží. „Podél stezky chceme postavit biketrialové komponenty a součástí projektu je i vybudování sjezdovky na přilehlém svahu s vlekem pro zimní sporty,“ dodala pondělíčková.

Ze státní kasy dostane město více než 200 milionů korun na vybudování infrastruktury v zóně Dukla po bývalé černouhelné šachtě. „Peníze nám přislíbilo Ministerstvo práce a obchodu na výstavbu elektrických rozvodů, plynovodů, kanalizace, vodovodního řádu, rozvodů pro veřejné osvětlení a také výstavbu silnic a chodníků,“ vysvětlila Pondělíčková.

Dalších 10 milionů Havířov získal z rozpočtu Moravskoslezského kraje na výstavbu protopovodňové hráze v Areálu volného času. Stavba za 21 milionů bude zahájena v letošním roce. „Stavbou protipovodňové hráze bude umožněno získat pozemky pro výstavbu Areálu volného času. Areál volného času chceme postavit východně od řeky Lučiny, proto musíme řešit i hráz chránící budoucí komplex areálu proti záplavám,“ sdělila mluvčí.

Proinvestována už je desetimilionová dotace na opravu bloku obytných domů na Fibichově ulici. Další dotace ve výši 7,7 milionu město získalo z fondů Evropského hospodářského prostoru/Norsko na rekonstrukci a modernizaci budovy ZŠ Frýdecká. Součástí rekonstrukce byla oprava střechy, výměna oken a dveří a rekonstrukce a zateplení fasády. Celkové náklady činily zhruba 13 milionů.

Z Ministerstva pro místní rozvoj přitekly také čtyři miliony na regeneraci panelového sídliště Šumbark. V loňském roce již byla zahájena oprava prostoru, který je vymezen ulicemi Orlí, Nákupní a Moravskou. Dokončena bude letos na jaře a vyžádá si celkem 16 milionů.

Město využije rovněž dotaci Ministerstva vnitra z programu Azylanti ve výši 400 tisíc korun, které jsou určeny na podporu bydlení cizinců, kteří v zemi získali azyl a jsou jim přidělovány byty.

Každá havířovská domácnost loni obdržela Katalogu zdravotní pomoci a služeb. Na jeho tisk přispěl kraj dotací 265 tisíc korun.

Pro letošní rok město plánuje využití dotací z Operačního programu Životní prostředí, a to na odkanalizování městských částí Dolní a Prostřední Suché. Radnice žádá o 340 milionů, což je zhruba 90 procent plánovaných nákladů. „Další dotace bychom chtěli získat z Integrovaného operačního programu zlepšení prostředí problémových panelových sídlišť na regeneraci Šumbarku v lokalitě za Teslou. Celkové náklady by měly činit 700 milionů. Významná dotace by měla směřovat i k realizaci energeticky úsporných opatření při obnově objektů neziskové sféry. Jedná se o zateplení, výměnu oken a zavedení obnovitelných zdrojů energie ve školách, školkách a dalších objektech. Žádat o dotaci budeme z Operačního programu Životní prostředí a požadovat budeme až 750 milionů. Získat chceme také dotaci na vybudování cyklostezky z Havířova do Těrlicka, kde odhadujeme náklady na asi 50 milionů,“ doplnila výčet Pondělíčková.