Se svým projektem rekondičních pobytů dětí se zdravotním postižením se právě Havířov dostal do této nominace. Cenu vyhlašuje Národní rada osob se zdravotním postižením a jejím smyslem je ocenit aktivity, projekt nebo osobnosti, které dlouhodobě pracují cíleně a systémově nad rámec svých povinností. Tím podporují hendikepované, čímž přispívají ke zlepšení jejich postavení. „Do tohoto ročníku bylo přihlášeno celkem 73 projektů, které byly rozděleny do 4 kategorií.

Havířov byl spolu s projekty města Plzně, Otrokovic, Moravskoslezským krajem a Ústavem sociální péče Hajnice zařazen mezi nominované v I. kategorii (instituce veřejné správy).

Tyto projekty ve druhém kole posoudí Hodnotitelská komise a zvolí vítěze jednotlivých kategorií. Vítězi budou vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu 17. února 2009 v Grandhotelu Pupp pod záštitou Livie Klausové. Ceny Mosty se udělují od roku 2003,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.

Havířov organizuje pro děti s poruchami pohybového ústrojí už několik let letní integrované rekondiční pobyty. První ročník byl zorganizován v roce 2001.

Od té doby se pobytů zúčastnilo 106 dětí a město na projekt zaplatilo ze svého rozpočtu celkem 1 milion korun. „Osmidenní pobyty zajišťujeme v Beskydech. Celý pobyt včetně dopravy je pro děti i zákonné zástupce plně hrazen z rozpočtu města,“ dodala Pondělíčková.

Během rekondičních pobytů je pro děti zajištěn program zaměřen na pohybové a smyslové funkce, orientaci prostoru a soužití ve větší sociální skupině.

Zkrátka nepřijdou ani zákonní zástupci, kterým je poskytováno poradenství. „Každé dítě má jako doprovod svého zákonného zástupce a dále se o ně starají speciální pedagogové, asistenti a zdravotní dozor. Dopravu zajišťujeme nízkopodlažními autobusy a ubytování ve střediscích s bezbariérovou úpravou a vhodným terénem vyhovujícím vozíčkářům. Strava je 5 x denně včetně pitného režimu. Pro děti je zajišťována relaxace (vířivka, masáže), také terapie (koně, psi), soutěže, branné hry, vycházky, posezení u ohně, modelování i stolní tenis,“ doplnila Pondělíčková.

V loňském roce se pobytu zúčastnilo deset dětí s poruchami pohybového ústrojí, jedno nevidomé a neslyšící dítě, dále dva autisté a další děti s kombinovanými vadami.