Obřadní smuteční síň je po mnoha letech zavřená, respektive není nikdo, kdo zabezpečoval chod obřadů. „Byla jsem v šoku, co se to pod vedením naší starostky v poslední době děje. Chtěli jsme udělat pohřeb zesnulému dědečkovi a bylo nám řečeno, že zde už nemůžeme,“ řekla Eva Walachová.

Pohřební služba Marie Mejstříkové měla v pronájmu zadní část objektu, kde se nacházely lednice a sklad. Vše údajně fungovalo, obci měsíčně platila za pronájem prostorů a rovněž za obřady. Přesto starostka dospěla k názoru, že je to zřejmě málo. „Spočítala jsem si, že za těch 18 let jsem jim dala za pronájem zhruba dva miliony korun. Přesto jsem se dověděla, že mě nebudou živit a obec obřadní síň dočasně zruší a po té ji nabídne k pronájmu. Já dostala výpověď. Nyní je situace taková, že jsem si obřady zajistila jinde, i když mi běží ještě výpovědní lhůta. Je mi ale velice líto místních lidí,“ řekla Marie Mejstříková.

S největší pravděpodobností však o obřadní síň nebude mít nikdo zájem. Budova i zázemí se nachází ve špatném stavu, vytápění je na elektřinu, což je neekonomické. Někteří zastupitelé Těrlicka to nazývají „Hurá akce“. „Je naprosto jisté, že se tam nikdo hrnout nebude a my jsme to předpokládali. Dle mého názoru je obřadní síň vizitkou obce. Nemá to být byznys, peníze z pronájmu by měly pokrývat režie. Obec měla každým rokem vyčlenit alespoň nějakou částku z rozpočtu na postupné rekonstrukce a nenechat objekt chátrat. Jinými slovy, v poslední době je to tak, že vše co zde bylo dobré, viz technické služby, se nyní ruší,“ řekl zastupitel Martin Polášek. A právě zde je kámen úrazu. Zastupitelstvo si odsouhlasilo zrušení Obecních služeb, které se do konce loňského roku staraly i o smuteční síň a dvě pracovnice zabezpečovaly obřady.

Starostka Těrlicka Lydie Vašková však tvrdí, že obec si nemohla fakturovat peníze za obřady, jelikož smuteční síň má v pronájmu Mejstříková, která musí pokrývat tyto služby svými zaměstnanci. „Niky nepoužívala naše lidi, my k tomu nemáme ani licenci, k tomu je třeba odbornost,“ řekla Vašková, která dodala, že obřady i nadále bez problému v síni fungují.

Bývalá zaměstnankyně obecních služeb slova starostky vyvrací. „Radní vůbec nevěděli, co je náplní naší práce. Na jejich žádost jsme jim musely písemně vypsat, co vše děláme. Kompletně jsme zabezpečovaly obřady. Od příchodu pozůstalých, přichystání, hudbu až po vyprovození, za což musely pohřební služby platit,“ řekla již bývalá zaměstnankyně Obecních služeb Gábina Kulhánková.

Hlavní důkazy má v rukou právě Mejstříková, kterými jsou faktury ve znění: Fakturujeme vám za služby spojené se smutečními obřady ve smuteční síni. „Pokud bych to měla v pronájmu já, musely by platit všechny pohřební služby za obřady mě. Přitom já nikdy nepřevzala protokol o převzetí smuteční síně a neměla jsem od ní ani klíče,“ doplnila Marie Mejstříková.

Obecní služby dostávaly za každý obřad zhruba tisíc korun.