O záměru odtržení části Hradiště od obce už Deník před časem informoval. V současné době skutečně probíhají předběžné práce, které by měly vyvrcholit referendem. V tom se obyvatelé Hradiště vyjádří, zda osamostatnění chtějí, nebo raději zůstanou pod vládou Těrlicka.
„Byl vytvořen přípravný výbor, který shromažďuje potřebné podklady a informace. Z jednání s lidmi víme, že osamostatnění je velmi reálné. Hradiště bylo samostatné až do konce roku 1974. Podle nás není problém jeho suverenitu obnovit. Příkladem pro nás může být nedaleká Chotěbuz,“ vysvětlil těrlický zastupitel a Hradišťan Josef Macura.
Život pod Těrlickem se mnohým lidem nelíbí. Radnici zazlívají, že Hradiště opomíjí a věnuje se více centrální části obce. Časté stesky jsou slyšet pravidelně i na zasedáních obecního zastupitelstva. „Plánoval se tady postavit chodník. Kus se sice po dlouhých problémech postavil, ale kus ho ještě chybí, a ze strany obce není zájem jej dokončit. Několikrát jsme se ptali, kdy se bude chodník dokončovat, a nikdy jsme nedostali kloudnou odpověď,“ stěžovala si obyvatelka Hradiště.
„Lidem slibujeme zkvalitnění života v obci a její řízení. Současná situace v Těrlicku je jakousi agonií. Jsme přesvědčeni, že v určitém reálném čase jsme schopni se zhostit všech povinností, které jsou na obce kladeny,“ dodal Macura.
Proti Těrlicku je Hradiště poměrně rozlehlé a umístěné v členitém terénu. Má svou školu, kulturní dům, požární zbrojnici i hřbitov. Nové prostory by se musely najít pro novou radnici. Původní vilka je nyní soukromá.
Přípravný výbor bude muset řadu lidí o výhodách osamostatnění přesvědčit. Ne všichni jsou mu nakloněni. „Já si nemyslím, že je to pravé řešení. Podle mě jde jen o snahu skupinky lidí, kteří se chtějí dostat ke korytům. Bydlím tady celý život, a nevadí mi, že je Hradiště součásti Těrlicka,“ řekla v sobotu žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Naopak muž bydlící poblíž hradišťské školy je pro brzké osamostatnění: „Bylo by to to jediné rozumné. Těrlicko si žije jen pro sebe, a na Hradiště kašle. Jsem jednoznačně pro, určitě to bude lepší.“
Oddělené Hradiště musí mít minimálně 1000 obyvatel.
Přípravný výbor s alespoň třemi členy navrhne uspořádání referenda, pokud se pro jeho konání vysloví minimálně 30 procent obyvatel místní části. Současně navrhne otázku pro hlasování, na kterou lze jednoznačně odpovědět ano či ne.
O vyhlášení referenda rozhodne zastupitelstvo Těrlicka na nejbližším zasedání po podání návrhu.
Referendum se koná do 90 dnů po jeho vyhlášení. Pokud není součástí jiných voleb, je referendum jednodenní.
V případě místního referenda o odtržení části obce zákon stanoví, že pro něj musí hlasovat nadpoloviční většina oprávněných voličů té části obce, ve které se hlasuje, tedy z voličů s trvalým pobytem v Hradišti.