Jak už Deník informoval, letos je to od války o Těšínsko rovných devadesát let. Československá armáda tehdy 23. ledna po předchozím neúspěšném vyjednávání a varování zaútočila na polské jednotky, které předtím svévolně zabraly část českého území, včetně Těšína, Karviné i Ostravy.

Památníky padlým vojákům jsou na české straně v Orlové, kde leží čeští vojáci a ve Stonavě, kde byli pohřbeni polští vojáci. Nedělní pietě předcházela bohoslužba. Po ní se lidé shromáždili u pomníku. „Připomínáme si památku vojáků a hrdinů, kteří položili životy při obraně hranic své země, která v té době měla teprve tři měsíce,“ přednesl Bogdan Prymus ze stonavského PZKO.

Proslov byl velice umírněný a neobsahoval nic, co by mohlo být zneužito k nacionálním účelům. V řeči se ani jednou neobjevila ani zmínka o tom, že proti sobě v pohnuté době stáli Češi a Poláci. „Ano, skutečně, pronesená slova byla střídmá a opatrná. Na celou věc je nutné se dívat pouze jako na historickou událost, která se současnou situací nemá vůbec nic společného. Taková byla tehdy doba,“ řekl starosta Stonavy Ondřej Feber

Po pietě byla v Domě PZKO slavnostně zahájena výstava připomínající historické okamžiky spojené se sedmidenní válkou.