Prvním je šestačtyřicetiletý František, který byl nakonec dlouhodobě hospitalizován na LDN a skončil na vozíčku. „Pan František dlouho nemohl bydlet na chráněném bydlení pro legislativní chybu v zákoně o hmotné nouzi, kdy by ubytováním zcela přišel o příspěvek na živobytí (hmotná nouze) a neměl tak za co žít,“ vysvětluje Marie Mieszczaková z odboru sociálního a zdravotního Městského úřadu v Orlové.

Dodala, že pan František je nemajetný invalida bez stabilního příjmu. „Proto jsme ho ubytovali na jednom ze dvou pokojů, které město vyčlenilo jako ubytovací jednotku. Tak bude moci přijímat dávku v hmotné nouzi a hlavně mít kde bydlet a mít někoho, kdo o něj bude pečovat,“ řekla Mieszczaková.

Jeho spolubydlícím je o tři roky mladší Robert, který dva roky bydlel v holobytech. Robertův zdravotní stav se rok od roku zhoršoval, až byl nakonec zbaven svéprávnosti. Ani on nemá vlastní příjem a je závislý na sociálních dávkách. „Pan Robert by byl raději ve svém původním prostředí, ale bohužel, jeho zdravotní stav to nedovoluje,“ podotkla Ivana Řídká ze Střediska sociálních služeb města Orlová. „Na druhé straně pan František je maximálně spokojen a velice aktivně se zapojuje i aktivit Domovinky, kde denně dochází. Zrovna dnes vyráběl vázu,“ dodala.

Do Domovinky však dochází i pan Robert, a to se pak odtamtud ozývají výbuchy smíchu. Z Roberta se vyklubal bavič a stará se o zábavu místních klientek. „Oba muži jsou poměrně mladí lidé, kteří se o svou životní prohru postarali sami, ale i o takové lidi se město musí postarat. Do toho, aby je město mohlo ubytovat a zajistilo jim příjem, oblečení, stravu i péči, se zapojilo devět pracovník radnice,“ prozradila Marie Mieszczaková.