Podle náměstka ředitele Rájecké nemocnice Jana Karczmarczyka půjde jednak o personální zvládnutí návalu lidí v lékárnách a hlavně o umístění čekajících, protože prostory především v karvinských lékárnách jsou dost malé.

„V Orlové posílíme pracoviště administrativním pracovníkem, v Karviné přidáme jednoho lékárníka a také jedno výdejní místo. Na co se musí klienti lékáren připravit, budou s určitostí mnohem delší čekací doby a ztížené prostorové podmínky,“ míní Karczmarczyk.

Větší nápor se očekává také u lékařů v odborných ambulancích. „Protože jde ve většině případů o ambulance, kam jsou pacienti předem objednání, měli bychom zvýšený počet klientů zvládnout,“ tvrdí Karczmarczyk.

Plynulé zvládání náporu pacientů by podle něj neměl ohrozit ani nedostatek odborných lékařů všech oborů, se kterým se nemocnice potýká. „Ano, nedostatek internistů, ortopedů, anesteziologů a rentgenologů nám například neumožňuje pružněji reagovat na zvýšený počet pacientů v ambulancích. Každopádně se ze všech sil snažíme, aby se nedostatek lékařů neprojevil na kvalitě péče v naší nemocnici,“ dodal náměstek ředitele Nemocnice v Karviné-Ráji.

Automaty v nemocnicích zůstávají

Také v Havířově činí vedení nemocnice vše k zajištění plynulého a hladkého průběhu vybírání regulačních poplatků hrazených darem. Mimo jiné byly zdravotní sestry proškoleny b systému vybírání poplatků. Od 27. ledna budou navíc na každé ambulanci, v prostorách čekáren a nemocniční lékárny k dispozici výtisky zákonů o veřejném zdravotním pojištění a ochraně osobních údajů.

„Na viditelném místě jak v čekárnách ambulancí, tak lékárny bude umístěn text Trojstranné dohody o zaplacení regulačních poplatků. Automaty budou opatřeny upozorněním, že poplatky ve výši 30 korun mají lidé platit jen v případě, že nechtějí využít daru od Moravskoslezského kraje,“ řekla mluvčí nemocnice Jana Zlattnerová.

V praxi to bude vypadat tak, že v každé čekárně ambulance a lékárny bude trojstranná dohoda o zaplacení regulačního poplatku s identifikačními údaji zdravotnického zařízení, jeden podpisový arch s dostatkem podpisových listů. Na vyžádání může pacient dostat potvrzení o podepsání trojstranné dohody. Lidé mohou rovněž požadovat formulář nevyplněné plné moci, která je potřebná pokud člověk v lékárně předkládá recept na jiné jméno než své. Veškeré potřebné informace včetně vzorů se budou nacházet i na internetových stránkách nemocnice.

„Do konce ledna informujeme všechny zaměstnance, kteří budou zajišťovat měsíční kompletaci a vyúčtování přijatých darů pro Moravskoslezský kraj,“ dodala Zlattnerová.