Zařízení zobrazuje snímané prostředí podle rozdílu teploty. Termosnímek dokáže doplnit i klasickou fotografií. Dosah kamery je až 300 metrů. Zařízení je možné používat jak ve dne, tak v noci. I za denního světla je kamera mnohem citlivější než lidské oko. Zaznamená i člověka, který se krčí za sloupem nebo jinou překážkou a lidskému zraku by splynul s okolím.

„Na naší činnost jsou kladeny stále vyšší požadavky a současně je musíme zvládat plnit bez navyšování početního stavu strážníků. Termokamera je tedy dalším technickým prostředkem, který nám pomůže. Zakoupena byla z fondu prevence kriminality. Původní nabídkovou cenu 780 tisíc korun jsme dokázali díky výběrovému řízení snížit na 560 tisíc. Zařízení budeme používat při běžné službě i mimořádných situacích. Při klasické kontrolní činnosti strážníci kamerou prohlédnou například větší parkoviště, zahrádkářské osady nebo hřbitovy. Kamera dokáže odhalit i člověka, který je schovaný například za automobilem. Kolem těla je totiž jakási teplotní svatozář, která je pro přístroj viditelná nad překážkou,“ vysvětlil šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras.

Přestože oficiálně byla kamera představena v úterý, už o předešlém víkendu si na své konto připsala první úspěch. „S kamerou jsme se teprve seznamovali. Zkušebně jsme ji v noci na sobotu používali ke kontrole zahrádek poblíž naší služebny a také jsme s ní hledali psa v areálu skleníků. Krátce před půlnocí nám bylo oznámeno pohřešování duševně nemocné ženy, u které hrozilo nebezpečí pokusu sebevraždy. Do lesoparku Stromovka, poblíž kterého žena bydlí, jsme proto vzali i kameru a při monitorování okolí jsme asi na vzdálenost sta metrů mezi stromy viděli teplý bod. Při kontrole se potvrdilo, že jde o hledanou ženu,“ řekl strážník Ivo Mrázek, který shodou okolností v úterý kameru předváděl médiím.

Ani termokamera však není dokonalá. Nerozezná obličeje, nevidí skrz překážky, tedy ani osoby uvnitř automobilů nebo domů. Strážník musí mít cvičené oko a ze zkušeností musí dokázat podle barevné škály rozeznat jednotlivé objekty. Bezpečně je možné rozeznat pohybujícího se člověka, cyklistu nebo auto. Pokud by se však člověk schoulil na zemi, nebo se jednalo o zraněného, vypadal by červený bod stejně jako například zvíře. Objekt je proto nutné následně prověřit osobně.

„Kamera pracuje v několika volitelných teplotních režimech. My budeme používat nejčastěji ty, které nám odhalí osoby od okolí. Může však nastat situace, kdy využijeme režim zobrazování mnohem vyšších teplot při odhalování případného požáru,“ doplnil Muras.