Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opakované měření prokázalo, že prach vane z oceláren

Havířov/ Magistrát města Havířova už má k dispozici výsledky dalšího měření znečištění ovzduší. Potvrzuje, že ovzduší je ovlivněno průmyslem v Ostravě.

28.1.2009 1
SDÍLEJ:

Filtr k měření množství prachu v ovzduší.Foto: Libor Běčák

Měření prováděl Zdravotní ústav Ostrava, stejně jako dřívější měření, které si magistrát objednal, aby zjistil, ze kterého zdroje na město padá prach s těžkými a jedovatými kovy. Tentokrát se měřilo v období od 26. září do 3. října. Od tohoto termínu se výsledky zpracovávaly a zveřejněny byly až nyní.
Naměřené hodnoty nejsou nijak katastrofální, přesto nejsou lichotivé. V době měření totiž v regionu panovaly poměrně dobré rozptylové podmínky.

„Měření opět probíhalo na sedmi místech v různých oblastech Havířova, tedy v Šumbarku, v Dolní Suché, Prostřední Suché, Bludovicích, v centru města, v Dolních Datyních a v Podlesí. Měření bylo zaměřeno na indikátory znečištění ovzduší z hutního průmyslu a výběr vycházel z dlouhodobých trendů znečištění ve městě Havířově a opět potvrdilo, že to je ovlivněno průmyslovými zdroji z Ostravy. Studie prokázala závislost mezi jednotlivými parametry kvality ovzduší. Pokud dojde ke zvýšení koncentrace polétavého prachu, současně se zvyšuje koncentrace kovů, které podle analýzy pocházejí z hutní výroby a dopravy,“ uvedla ze zprávy mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Nejvyšší hodnota koncentrace polétavého prachu byla naměřena v zahrádkářské kolonii v Dolních Datyních. Přístroj tam zaznamenal 98 mikrogramů prachu v metru krychlovém, což je téměř dvojnásobné překročení platného imisního limitu.

Naměřeny byly vyšší koncentrace některých těžkých kovů, jako arsen, železo, mangan a olovo, které vzájemně souvisejí s vyššími měřenými koncentracemi polétavého prachu a potvrzují tím vliv přenosu částic ze zdroje typu metalurgických výrob. Na znečištění ovzduší se negativně podílí také doprava, která je směřována centrem města. Proto je zájmem města zajistit jeho obchvat.

Autor: Libor Běčák

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Auto v centru Havířova při nehodě zničilo semafor pro chodce.
AKTUALIZUJEME
4

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

V minulé sezoně se povedlo fotbalistům Doubravy vyhrát okresní přebor. I díky tomu budou teď v televizi.

Doubrava přiveze autobus fandů

Díky voličským průkazům budou lidé z Karvinska volit po celém světě

Karvinsko – Téměř dva tisíce voličských průkazů vydaly letos městské a obecní úřady na Karvinsku lidem, kteří z nejrůznějších důvodů přistoupí k volebním urnám mimo své trvalé bydliště.

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydávame na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako dvanácté přišly na řadu Horní Bludovice.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

77letá žena byla v pátek ráno sražena osobním automobilem, když v Petřvaldě přecházela frekventovanou silnici.

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení