Dlužná částka se vyšplhala téměř na půl milionů korun. Celkově nemocnice v roce 2008 vybrala na poplatcích necelých 14 milionů korun. Vývoj výše pohledávek se dal předpokládat už v polovině roku, kdy se jednalo o zhruba 250 tisíc korun. Za celý rok se však nemocnici nepodařilo najít systém, kterým by se svých peněz od dlužníků domohli.

Prvním krokem je rozeslání upomínek, ale to je pracné a tvoří to finanční zátěž. „Máme připravené určité návrhy na vymáhání regulačních poplatků, ale tyto varianty musíme projednat se zřizovatelem, abychom postupovali jednotně v rámci nemocnic Moravskoslezského kraje,“ řekla mluvčí havířovské nemocnice Jana Zlattnerová.

Se stejnou dlužnou částkou se potýká i nemocnice v Karviné-Ráji. Rovněž hledají řešení, aby náklady na vymáhání nepřekročili výši samotného dluhu. „Za loňský rok nám lidé na poplatcích dluží zhruba půl milionu korun. Dluhy sledujeme podle rodných čísel, a když dluh dosáhne částky tisíc korun, tedy částky, kdy vymáhání dluhu není ztrátové, začínáme jej úředně vymáhat. To znamená v první fázi zasílání upomínek. Pokud na ně dlužník nereflektuje, vymáháme pohledávku právní cestou,“ řekla mluvčí nemocnice Karviná-Ráj Hana Jakubková, která dodala, že dlužné částky se jim těmito kroky částečně vracejí. „Někdy lidé například čekají na důchod, nebo až jim přijdou peníze a zaplatí později, hned po první upomínce,“ dodala Hana Jakubková.