Vedení města dalo svým občanům možnost vyjádřit se k některým palčivým problémům v anketě, kterou provedlo prostřednictvím Těšínských listů a internetu. O povinném čipování psů přemýšlejí českotěšínští radní už delší dobu, ale rozhodli se zjistit i názor obyvatel. „Respondenti se ve většině případů vyslovili pro čipování. Do ankety se zapojilo 85 občanů, 67 procent z nich si povinné čipování přeje,“ uvedla mluvčí města Dorota Havlíková.

To radním myšlenku posvětilo před únorovou schůzí rady. „Pokud text vyhlášky projde radou, bude návrh předložen k projednání zastupitelstvu. Předběžně se počítá s tím, že půjde o plošné, povinné čipování psů a v prvním roce platnosti vyhlášky uhradí poplatek spojený s tímto úkonem za své občany město ze svého rozpočtu,“ nastínila situaci Havlíková.

Inspirací pro tuto novinku byla zdejším radním zkušenost jiných měst, která slibuje, že ubude zatoulaných psů. „Strážník jednoduše zjistí, komu zvíře patří a tak se vyhneme převážení ztraceného psa do útulku, což je nákladné a pro zvíře stresující,“ uvedla mluvčí města.

Díky očipování by bylo snazší zjistit i majitele psa v případě pokousání. Na území města je v současnosti dva tisíce chovatelů čtyřnohých přátel člověka.

Dalším problémem, který už delší dobu sužuje obyvatele města, a ke kterému nyní měli možnost se sami vyjádřit, bylo řešení problému přeplněných parkovišť v centru města. Zavedení parkovacích karet si přeje více než 60 procent respondentů. Ovšem většina z nich si myslí, že by se měla parkovací karta dát pořídit do sta korun.

Jak tomu bude ve skutečnosti, je zatím předmětem jednání. „Zatím nebylo rozhodnuto kdy přesně a za jakých podmínek budou prodávány rezidentní karty,“ dodala Havlíková.